A A+ A++

Wokół antykoncepcji awaryjnej zdążyło pojawić się wiele mitów, które wymagają obalenia. Niektórzy myślą, że tabletka dzień po działa poronnie, czyli przerywa ciążę. Błędem jest również traktowanie tego środka antykoncepcyjnego jako głównego zabezpieczenia przed zapłodnieniem. Jest to lek, który może powodować różne działania niepożądane. Należy przyjmować go w ostateczności, gdy inne formy zabezpieczenia zawiodą. Trzeba też pamiętać o tym, że antykoncepcja awaryjna jest wydawana wyłącznie z przepisu lekarza, czyli na receptę. Przed zdecydowaniem się na przyjęcie tabletki dzień po należy najpierw poczytać o preparacie, jego działaniu, możliwych skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach.

Działanie antykoncepcji awaryjnej

Uprawianie seksu wiąże się z odczuwaniem przyjemności, zbliża do siebie partnerów, pozwala budować głębsze relacje i cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami. Stosunek płciowy stanowi niezbędny element rozmnażania, ale nie każdy jest gotowy w danym momencie na zostanie rodzicem. Można jednak skutecznie przeciwdziałać niepożądanej ciąży, stosując różne środki zaradcze. Obecnie do dyspozycji jest wiele metod antykoncepcji i nie ograniczają się one wyłącznie do zakładania prezerwatywy. Wyróżnia się środki antykoncepcyjne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. W przypadku pań popularne jest przyjmowanie tabletek hormonalnych, które odznaczają się bardzo wysoką skutecznością działania. Problem pojawia się w przypadku przygodnego seksu bez zabezpieczenia, który nierzadko kończy się niestety niechcianą ciążą. Można jednak temu zaradzić, jeśli szybko się zadziała i przyjmie tabletkę dzień po.

Antykoncepcja awaryjna to rozwiązanie przeznaczone dla kobiet, które chcą uniknąć zajścia w ciążę. Tabletka dzień po może zostać przyjęta kilkadziesiąt godzin po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Jeśli istnieje ryzyko zapłodnienia komórki jajowej, bo inne metody antykoncepcji zawiodły lub nie zostały zastosowane, to można przyjąć w awaryjnej sytuacji tabletkę dzień po. Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje leków hamujących uwalnianie komórki jajowej do jajowodów, przeciwdziałających zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Jednym z nich jest Escapelle, czyli lek działający do trzech dni od odbycia niezabezpieczonego stosunku seksualnego. W jego składzie znajduje się substancja czynna w postaci lewonorgestrelu, która uniemożliwia namnażanie komórek endometrium. Z kolei Ellaone może być przyjęty do nawet pięciu dni po stosunku. Znajdujący się w leku octan uliprystalu ma wpływ na produkcję progesteronu, przyczynia się do opóźnienia owulacji, co zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę.

Co należy wiedzieć o tabletkach dzień po?

Tabletkę dzień po należy zażyć niezwłocznie po odbyciu stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, bo z każdą kolejną godziną skuteczność jej działania spada. O najwyższej efektywność można mówić w ciągu dwunastu godzin po współżyciu bez zabezpieczenia. Jeśli antykoncepcja awaryjna zostanie zastosowana zbyt późno, to niestety nie uchroni przed zajściem w ciążę. W przypadku zapłodnienia komórki jajowej tabletka dzień po będzie bezskuteczna. Nie działa ona poronnie, więc nie dojdzie do przerwania ciąży. Substancje czynne zawarte w antykoncepcji awaryjnej nie mają negatywnego wpływu na rozwijający się płód.

Tabletki dzień po należy traktować jako ostateczność, czyli ostatnią deskę ratunku, gdy pozostałe metody antykoncepcji zawiodą. Zawsze istnieje ryzyko wystąpienia różnych działań niepożądanych po przyjęciu Ellaone lub Escapelle. Bardzo często zgłaszanymi skutkami ubocznymi są nudności, wymioty, bóle brzucha i mięśni, zawroty głowy, zmęczenie, bóle głowy. Rzadziej pojawiają się: biegunki, krwawienia z dróg rodnych, zmiany skórne, gorączka. U niektórych kobiet występują zmiany skórne w postaci pokrzywki, wysypki. Może dojść również do obrzęku twarzy, pojawienia się światłowstrętu i bólu w obrębie miednicy. Jeśli wystąpi nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, to nie należy go stosować. Antykoncepcja awaryjna jest wydawana na receptę, którą może wystawić każdy lekarz.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 14.02.2022, 10:13

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTajny plan Izraela na wypadek agresji Rosji na Ukrainę
Następny artykułCórka Roberta Leszczyńskiego ma już 18 lat. Czym się dziś zajmuje?