A A+ A++

Tabletka “dzień po” ma być dostępna dla pacjentek w aptekach, bez recepty od 1 maja. Zmiana dotyczy jednak tylko antykoncepcja awaryjna preparatem “ellaOne”. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zauważa, że oba dostępne na rynku rodzaje preparatów antykoncepcji awaryjnej powinny być dostępne bez recepty.

Jakie rodzaje antykoncepcji awaryjnej dostępne są w Polsce?

W Polsce są dwa rodzaje pigułek antykoncepcji awaryjnej. Jedna zawiera lewonorgestrel w dawce 1,5mg i to są np. Livopill, Escapelle i Postinor Duo. Te preparaty antykoncepcji awaryjnej podaje się niezależnie od fazy cyklu, co jest ważne, bo działają niezależnie od tego, kiedy je podamy.

Drugi rodzaj to preparaty zawierające octan ulipristalu. To jest właśnie EllaOne, który jest nieco innym preparatem, bo to jest analog gonadoliberyny. Również podaje się go w dowolnym momencie cyklu, jeśli istnieje możliwość zajścia w ciążę podczas niezabezpieczonego stosunku seksualnego.

– W przypadku preparatów zawierających lewonorgetrel okres podawania wynosi od zera do 72 godzin od momentu stosunku. W przypadku preparatów z octanem ulipristalu ten okres jest dłuższy, bo wynosi do 120 godzin, czyli pięć dni od stosunku – tłumaczył w rozmowie z politykazdrowotna.com, ginekolog-położnik, dr n. med. Jacek Tulimowski.

Więcej o antykoncepcji awaryjnej – merytorycznie – przeczytają Państwo tutaj:

“Tabletka po” – merytorycznie o tym, jak działa

Od kiedy antykoncepcja awaryjna bez recepty?

Ostatnie tygodnie stały pod znakiem gorącej dyskusji o tym czy i od jakiego wieku tabletka “dzień po” może być dostępna bez recepty. Prawo i Sprawiedliwość wnosiło o podwyższenie granicy do pełnoletności, Lewica natomiast optowała za całkowitym zniesieniem limitu. Ostatecznie przyjęto zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne, że tzw. pigułkę “dzień po” można nabyć bez wizyty u lekarza do 15. roku życia. Obecnie, nowelizacja oczekuje podpisu Prezydenta RP Andrzeja Dudy i najprawdopodobniej zostanie przez niego zawetowana.

Prezydent o tabletce
Prezydent o tabletce “dzień po”: nie podpiszę ustawy wprowadzającej chore zasady

Jak zapewnia jednak ministra zdrowia Izabela Leszczyna, tabletka “dzień po” będzie dostępna bez recepty od 1 maja.  Jeśli nie ustawą, to resort przywróci antykoncepcję awaryjną bez recepty poprzez rozporządzenie “i będzie to usługa farmaceutyczna” – zapowiedziała minister zdrowia.

– Mamy gotowe rozporządzenie, które wprowadzi tę tabletkę bez recepty, tak jak jest w 25 państwach UE – mówiła 21 marca Izabela Leszczyna.

Proponowane zmiany dotyczą jedynie antykoncepcji awaryjnej zawierającej preparat Octan uliprystalu, czyli “ellaOne”. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w swoim stanowisku zauważa, że bez recepty powinny być dostępne także preparaty zawierające lewonorgestrel

EllaOne vs Escapelle, Livopill i Postinor Duo

Jak zauważają eksperci, antykoncepcja awaryjna zawierająca lewonogestrel (1,5mg) jest dostępna we wszystkich państwach Europy, a preparaty antykoncepcji awaryjnej zawierające octan uliprystalu dostępne są w każdym kraju europejskim za wyjątkiem: Uzbekistanu, Gruzji, Azerbejdżanu, Republiki Północnej Macedonii, Rosji.

W przeprowadzonej analizie obu dostępnych antykoncepcji, ginekolodzy i położnicy, zauważają różnice w zakresie; efektów niepożądanych, okresie stosowania po stosunku i zaleceniach dotyczących karmienia piersią.

Cecha Lewonorgestrel (LNG) Octan uliprystalu (UPA)
Działanie kliniczne Hamowanie piku LH, hamowanie/opóźnienie owulacji, blokowanie dojrzewania pęcherzyka dominującego Hamowanie piku LH, hamowanie/opóźnienie owulacji, blokowanie dojrzewania pęcherzyka dominującego
Dawka i sposób podania 1,5 mg jednorazowo doustnie 30 mg jednorazowo doustnie
Wpływ na zapłodnienie i rozwój płodu Brak wpływu na zapłodnienie po owulacji, nie zakłóca implantacji i nie wpływa na rozwój zarodka/płodu Brak wpływu na zapłodnienie po owulacji, nie zakłóca implantacji i nie wpływa na rozwój zarodka/płodu
Ryzyko ciąży ektopowej Nie zwiększa ryzyka Nie zwiększa ryzyka
Efekty niepożądane Rzadziej występują Mogą występować częściej
Okno stosowania po stosunku Do 72h Do 120h
Skuteczność Równoważna z UPA w ciągu 72h od stosunku Równoważna z LNG w ciągu 72h od stosunku
Zalecenia po zastosowaniu Stosowanie metody barierowej do następnej miesiączki; kontynuacja doustnej antykoncepcji jeśli jest stosowana Stosowanie metody barierowej do następnej miesiączki; kontynuacja doustnej antykoncepcji jeśli jest stosowana
Karmienie piersią Nie zalecane przez 8 godzin po zażyciu Nie zalecane przez 7 dni po zażyciu

Jak czytamy w stanowiisku Polskiego Towarzystwo Ginekologów i Położników:

PTGiP stoi na stanowisku, że preparaty antykoncepcji awaryjnej (zarówno lewonorgestrel w dawce 1,5mg, jak i octan uliprystalu w dawce 30mg) powinny być dostępne bez recepty

Źródła:

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkandal w Chorzowie. Z konta Rady Rodziców SP nr 10 zniknęły pieniądze na Zieloną Szkołę
Następny artykułPowiatowe Igrzyska Dzieci w mini piłce ręcznej chłopców