Spędzając wakacje w Polsce, nie da się nudzić. Jak kraj długi i szeroki tyle ciekawych atrakcji i malowniczych miejsc wartych odwiedzin. Jedną z perełek w województwa zachodniopomorskiego jest miejscowość Połczyn-Zdrój. To ostoja kuracjuszy, popularna lokalizacja sanatorium i przede wszystkim kultowy zamek zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku.
Perełka zachodniopomorskiego kusi kuracjuszy – atrakcji tam nie brakuje
Podróżowanie po Polsce pozwoli odkryć wiele znakomitych i pięknych miejsc jeśli jednak brakuje czasu na kilkudniową objazdówkę, warto postawić na prawdziwy skarb zachodniopomorskiego. Mowa tu o miejscowości Połczyn-Zdrój, czyli popularnym uzdrowisku, gdzie co roku zajeżdżają się kuracjusze z całego kraju. Sanatorium oferujące multum zabiegów to jednak nie wszystko. Okolica jest równie piękna i atrakcyjna turystycznie. Możemy zwiedzać tutaj zjawiskowy zamek, odrywać ścieżki rowerowe, podziwiać naturę i okoliczne pejzaże, a także odpoczywać nad pobliskim zalewem. To dopiero początek, a jak widać, lista się nie kończy!
Główną atrakcją Połczyna-Zdrój jest wyżej wspomniane uzdrowisko z ponad 300-letnią tradycją. W 1688 roku połczyński tkacz przypadkowo odkrył źródło wody oraz borowiny – jak głosi legenda, sam borykał się z reumatyzmem, a odkrycie nie tylko zniwelowało jego problem, ale i po dziś dzień pomaga innym kuracjuszom. Znajdziemy tam zatem wiele zabiegów z wykorzystaniem borowiny uznawanej za jedną z najlepszych w całej europie. Stosowana jest również podczas zabiegów odnowy biologicznej i SPA oraz do produkcji lokalnej linii kosmetyków regenerujących. Warto dodać, że wszystkie wykorzystane do zabiegów surowce pochodzą właśnie stad.
Region słynie także z połczyńskiej solanki – wydobywana z głębokości ok. 1200 metrów woda zawiera naturalne składniki mineralne, takie jak sód, wapń, magnez, jod, chlorki i siarczany. Wykorzystuje się ją tutaj do inhalacji, wodoleczniczych kąpieli i do picia. Połczyn-Zdrój, zwany kurortem z duszą oferuje kilka sanatoriów i uzdrowisk – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, a także zażyje relaksu i odnowy biologicznej. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Połczyn-Zdrój to nie tylko sanatoria. Lista ciekawych miejsc jest długa
Wśród uzdrowiskowych atrakcji jest w czym wybierać, to nie znaczy jednak, że poza zdrowymi zabiegami nie ma tam co robić. A wręcz przeciwnie! Turyści mogą zwiedzić starówkę, która w całości wpisana jest do rejestru zabytków, gdyż stanowi zabytkowy, średniowieczny układ urbanistyczny. Idąc dalej, warto zobaczyć historyczną perełkę, czyli Lebensborn – hitlerowski ośrodek, który działał w dzisiejszym sanatorium “Borkowo”.
Warty odwiedzić jest także połczyński zamek zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Wzniesiony został na niewielkim wzgórzu w odległości około 100 metrów od dawnego rynku miejskiego. Na parterze znajduje się Zamkowa Galeria Różności, w której nabyć można produkty regionalne, wyroby rękodzielnicze i artystyczne wykonane przez miejscowych twórców. Jednak prawdziwą perełką jest zwiedzanie – szczególnie spektakularnej sali kominkowej. Zwiedzanie to jednak niejedyna forma rozrywki w tym miejscu. Połczyn-Zdrój to także dziewicza natura i piękne widoki. Szczególnie polecane jest lokalny zalew, ścieżka rowerowa Połczyn-Złocieniec licząca 30 km, szlaki turystyczne i park zdrojowy.
Wspominając Połczyn-Zdrój nie sposób pominąć główną atrakcję, jaką bez wątpienia jest Szwajcaria Połczyńska. Jak czytamy na stronie polczyn-zdroj.pl to “unikalny przyrodniczo mikroregion rozciągający się na obszarze gmin Połczyn-Zdrój, Złocieniec, Barwice, Czaplinek i gminy wiejskiej Świdwin. […] To także szlaki turystyczne, piesze i rowerowe, które wiodąc przez zbocza i doliny z rwącymi strumieniami i jeziorami, tworzą niemalże górski krajobraz. To naturalne otoczenie tworzy wyjątkowy, łagodny mikroklimat, sprzyjający leczeniu wielu chorób”. wisienką na torcie są połczyńskie parasolki – znak rozpoznawczy miejscowości i niewątpliwa ozdoba miejskiego deptaka na ulicy Grunwaldzkiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS