A A+ A++

Rozwój i wdrożenie zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR to główne założenia porozumienia, jakie zawarł PKN ORLEN i Synthos. Inwestycja ma stać się jednym z elementów osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku i zapewnić poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.

We wtorek, 29 czerwca, w warszawskiej siedzibie PKN ORLEN odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono założenia współpracy Koncernu z firmą Synthos.

– Zdecydowaliśmy się jako firma innowacyjna, patrząca w przyszłość, na wprowadzenie również innych zeroemisyjnych źródeł energii: jądrowej, tj. małych i mikro reaktorów atomowych. Mają one obniżyć koszt energii, co jest bardzo ważne, by polska gospodarka mogła być konkurencyjna – tłumaczył Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN.

Podkreślał, że od transformacji energetycznej nie ma odwrotu. Zgodnie ze strategią ORLEN2030, w której zawarto również wzrost efektywności energetycznej oraz rozwój zero- i niskoemisyjnych źródeł energii, Koncern realizuje m.in. nowatorskie rozwiązania, które będą budowały wartość Grupy ORLEN w kolejnych latach i jej pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej.

– Współpraca ze spółką Synthos, którą dziś ogłaszamy, wynika z dużego potencjału SMR. PKN ORLEN dostrzega możliwość wykorzystania SMR zarówno jako źródła energii na potrzeby własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych, jak i dla podmiotów zewnętrznych. Małe reaktory będą również w stanie dostarczać ciepło technologiczne i wspierać rozwój strategii wodorowej Koncernu. Rozwój technologii SMR to szansa na zapewnienie zeroemisyjnej energii, ale również na wzmocnienie polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego – wyjaśniał Daniel Obajtek.

Porozumienie zakłada, że w ciągu trzech miesięcy zostaną opracowane szczegółowe warunki współpracy pomiędzy firmami. Jednym z elementów porozumienia jest także utworzenie spółki celowej.

Jak podkreślał Daniel Obajtek, podobne technologie są już realizowane na świecie.

– Ta technologia jest sprawdzona, inwestują w nią takie kraje, jak Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Republika Czeska, Estonia czy Rumunia – potwierdzał Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos. – W związku z tym, nie jesteśmy sami. To technologia, która w mojej ocenie może diametralnie zmienić obraz przemysłu, w tym chemicznego, i kwestii dekarbonizacji w Polsce. Nasza umowa nie dotyczy tylko SMR, ale również offshore, czyli zupełnie bezemisyjnej produkcji energii – zdradził Zbigniew Warmuz.

Zaznaczył, że cały ten projekt jest skazany na sukces, ponieważ nie ma innej drogi rozwoju.

– To jest jedyna droga inwestowania w zieloną energię i jednocześnie w źródła, które będą w stanie bilansować momenty, kiedy ta zielona energia jest niedostępna – wyjaśniał prezes Synthos.

Małe reaktory atomowe (Small Modular Reactors – SMR) to jednostki produkujące energię elektryczną, które (w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych) osiągają całkowitą moc do ok. 300 MW, są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce eksploatacji. Dzięki temu koszty produkcji są niższe, podobnie jak czas budowy. W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne. Małe reaktory mogą występować pojedynczo lub w grupie kilku modułów oddawanych sukcesywnie do eksploatacji, przez co cała inwestycja jest łatwiejsza do sfinansowania.

Korzyści z podpisanego porozumienia będą miały obydwie strony. Grupa ORLEN uzyska dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych, a Grupa Synthos pozyska silnego partnera do rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce. Zgodnie z zapisami porozumienia, obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR w należących do Grupy ORLEN zakładach produkcyjnych w Polsce.

– Energetyka jądrowa pozwoli także na stworzenie szeregu nowoczesnych miejsc pracy, tworząc nowy segment w polskiej gospodarce. (…) Z Grupą ORLEN współpracujemy już od dwóch dekad, dziś dwa polskie koncerny łączą wysiłki w celu realizacji wspólnej wizji, jaką jest przewodzenie zielonej – energetycznej rewolucji w tej i kolejnej dekadzie. Jestem pewien, że dzięki zaangażowaniu Grupy ORLEN, nasz wspólny pionierski dla Polski projekt zakończy się sukcesem – mówił Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos.

Tworzenie alternatywnych źródeł energii jest koniecznością, a to ze względu zarówno na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, jak i konieczność dalszych redukcji emisji zgodnie z wymaganiami m.in. Europejskiego Zielonego Ładu. Realizacja założeń porozumienia otwiera więc możliwość stworzenia w przyszłości wspólnej spółki obu grup, w celu rozwijania projektów z obszaru zeroemisyjnej energetyki.

Porozumienie zakłada również wspólne promowanie i przygotowanie wdrożenia technologii SMR i MMR w Polsce, działania na rzecz dostosowania regulacji oraz potencjalne wdrożenie technologii SMR i MMR.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodsumowanie sezonu 2020/21 w statystykach
Następny artykułCK Wadowice: Wystawy “Uśmiech świata” Elżbiety Dzikowskiej