A A+ A++

Na co pomagają liście poziomek?

Liście poziomek są wykorzystywane w medycynie ludowej od setek lat ze względu na bogatą zawartość związków bioaktywnych. Jednym z nich są taniny, wyróżniające się właściwościami ściągającymi, które mogą pomagać w leczeniu biegunki i innych problemów trawiennych.

W liściach poziomki znajdziemy również flawonoidy, czyli przeciwutleniacze słynące z właściwości zmniejszających stany zapalne oraz wspierających zdrowie serca. Na uwagę zasługują również duża dawka witaminy C, która wspomaga układ odpornościowy podczas przeziębienia oraz olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. W medycynie naturalnej napar i wywar z liści był często wykorzystywany na wrzody, obrzęki i wysypki oraz do płukania jamy ustnej.

Liście poziomki najlepiej zrywać w lasach.Marek MIS/EastNewsEast News

Liście poziomek mają również inne właściwości, takie jak:

W liściach poziomki występują również takie kwasy, takie jak salicylowy, cynamonowy, kawowy i chlorogenowy. Mogą łagodzić ból i stany zapalne oraz wspierać organizm w walce z wirusami i wolnymi rodnikami.

Liście poziomki na odchudzanie

Istnieje wiele metod odchudzania, jednak coraz więcej osób sięga po dary natury, które od wieków cieszą się uznaniem w medycynie ludowej. Jednym z nich są właśnie liście poziomki, które nie tylko zachwycają swoim aromatem, ale również mogą przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i sylwetki.

Napar z liści poziomki wpływa bezpośrednio na przemianę materii, co może przyspieszyć proces odchudzania. Ze względu na zawartość flawonoidów herbata z liści poziomki ma właściwości moczopędne, ułatwiające usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Oprócz tego znajdziemy w niej również garbniki, które cechują się działaniem przeciwzapalnym, niezwykle pomocnym w walce ze stanami układu pokarmowego.

Antocyjany obecne w liściach mogą zmniejszać aktywność enzymów odpowiedzialnych za magazynowanie tłuszczu i zwiększać spalanie tłuszczu w organizmie, a także poprawiać wrażliwość na insulinę, co jest kluczowe w regulacji poziomu cukru we krwi.

Choć badania nad wpływem liści poziomki na odchudzanie wciąż są w fazie rozwoju, wstępne wyniki są obiecujące. Warto jednak pamiętać, że żadna metoda nie zastąpi zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.

Co można zrobić z liści poziomek?

Liście i owoce poziomki mają właściwości wspomagające w miażdżycy i nadciśnieniu tętniczym. Dzięki słodkiemu, leśnemu posmakowi i zapachowi, w kuchni są bardzo często używanie jako przyprawa do aromatyzowania win, nalewek, herbat oraz pieczonych i duszonych mięs.

Napar z liści poziomki może być stosowany zewnętrznie do płukania włosów, jamy ustnej, gardła i narządów płciowych w stanach zapalnych, takich jak afty, nadżerki, upławy i świąd. Ponadto, sprawdzi się jako okład na oczy w przypadku nadmiernego łzawienia, stanów zapalnych, alergii, zapalenia powiek i sińców pod oczami.

Herbatę z liści poziomki przygotujesz w bardzo prosty sposób

Herbatę z liści poziomki przygotujesz w bardzo prosty sposób123RF/PICSEL

Liście poziomki można także wykorzystać do tworzenia kompresów i maseczek. Dzięki swoim właściwościom ściągającym i antybakteryjnym mogą przynieść ulgę uszkodzonej skórze lub pomóc przy problemach skórnych o charakterze zapalnym, takich jak np. trądzik. Warto również wiedzieć, że zawarte w nich przeciwutleniacze pomagają redukować stres oksydacyjny, który może uszkadzać naturalną barierę skóry i prowadzić do przedwczesnego starzenia.

Herbata z liści poziomki

Liście poziomki to prawdziwe skarby natury. Włączając je do codziennej diety, możesz przyspieszyć metabolizm i usprawnić pracę jelit. Herbatę z liści poziomki przygotujesz w bardzo prosty sposób:

  • łyżkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku;

  • zaparzaj przez 10 minut pod przykryciem;

  • herbatę możesz pić 2-3 razy dziennie pomiędzy posiłkami.

Kiedy zbierać liście poziomki?

Zielone liście poziomki najlepiej zbierać w lesie, ponieważ więcej składników zdrowotnych znajdziemy w roślinach dzikorosnących niż hodowlanych. Młode listki warto zrywać tuż przed kwitnieniem, czyli już w kwietniu, ale można je pozyskać i wysuszyć również w czasie owocowania. Wtedy mają większą zawartość garbników, a herbata z nich jest najbardziej wyrazista w smaku.

Zbieramy tylko zielone, zdrowe liście bez plam i zaschnięć, Ścinając wyłącznie blaszki liściowe. Liście możemy wysuszyć w temperaturze do 40°C, rozkładając je cienką warstwą na pergaminie.

Przeczytaj również:

Prosty sposób na odchudzanie – domowa woda owsianaInteria Kulinaria

Polecamy

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRoland Garros: Zakaz wnoszenia alkoholu na trybuny po incydencie z Goffinem
Następny artykułAbp Paglia: Kościół profetyczny w walce z karą śmierci