Spadkobierca ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule powołania, na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Jeśli tego nie zrobi w tym terminie, oznacza to przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Od przyjętego spadku należny jest z kolei podatek, choć niektóre grupy mogą skorzystać ze zwolnienia.
W przypadku otrzymania spadku, darowizny oraz własności rzeczy i innych praw majątkowych od kogoś z najbliższej rodziny, można skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. “Najbliższa rodzina oznacza w tym przypadku małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki itd.), wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd.), pasierbów, rodzeństwo, ojczyma oraz macochę. Jeśli dziedziczysz po kimś z najbliższej rodziny (małżonku; zstępnych: dzieciach, wnukach, prawnukach; wstępnych: rodzicach, dziadkach, pradziadkach; pasierbie; rodzeństwie; ojczymie lub macosze) możesz skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn” – czytamy na stronie podatki.gov.pl.
Co istotne, zwolnienie z podatku nie jest zawsze jednoznaczne ze zwolnieniem od zgłoszenia otrzymania spadku. Należy je złożyć na formularzu SD-Z2 właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia oraz wydania europejskiego poświadczenia spadkowego. Kiedy nie jest to konieczne?
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS