Plan oparty o ekspertyzy think tanku Strategie 2050 ma opierać się na trzech filarach, obejmujących odejście od węgla do 2040 roku, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz walkę ze smogiem.
W czasie prezentacji programu klimatycznego Polski 2050 Szymon Hołownia obwieścił koniec świata napędzanego węglem i ropą i zaapelował o wykorzystanie tej zmiany jako okazji dla rozwoju Polski. „Kluczowe pytanie na dziś to nie czy, ale jak tę zmianę przeprowadzimy. Nasz zielony szlak chcemy wytyczać tak, by w 2050 roku Polska była bardziej zielona, ale także bardziej solidarna i demokratyczna” – mówił.
Program klimatyczny ruchu opiera się o „trzy kamienie milowe”: odejście od węgla do 2040 roku i jego znaczące ograniczenie od 2035, redukcję o 45% emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku i zapewnienie do tego czasu 40% prądu z odnawialnych źródeł energii oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Hołownia planuje też walczyć ze smogiem, do 2030 roku wymieniając wszystkie prymitywne piece (tzw. kopciuchy) i usprawnić program Czyste Powietrze.
Lider Polski 2050 chce też postawić na rozwój kolei, mającej być receptą nie tylko na czyste powietrze, ale też walkę z wykluczeniem komunikacyjnym – Hołownia planuje doprowadzić regularne połączenia pasażerskie do wszystkich miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
Uważa też, że oprócz funduszy unijnych, jednym z najważniejszych instrumentów finansowania transformacji energetycznej, powinien być Polski Zielony Fundusz, zasilony przychodami z Europejskiego Systemu Handlu Emisjami.
Strategię Hołowni skrytykował Greenpeace, twierdząc, że zaprezentowany przez lidera Polski 2050 program nie jest wystarczająco ambitny, by sprostać wymaganiom stawianym przez porozumienie paryskie.
„Szymon Hołownia i Polska 2050 chcą się promować jako partia ambitna w temacie transformacji energetycznej i ochrony klimatu, ale zaprezentowany dziś program temu przeczy. Jego założenia to nic innego jak business as usual. W w … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS