– Niestety nie wydaje mi się, abym miał jakieś większe osiągnięcia „na swoim koncie” – mówi – jedynie w ubiegłym roku udało mi się zyskać zainteresowanie jury konkursu „Mój pomysł na biznes” organizowanego w naszym mieście. Z zainteresowań, to przede wszystkim uwielbiam majsterkować z rowerami, a teraz także samochodami oraz wielką przyjemność sprawia mi pomoc innym. W wolnym czasie jeżdżę na rowerze i czasami układam kostkę Rubika.
Ela Bigas: Kto i dla kogo wymyślił program „Czyste powietrze”?
Program „Czyste powietrze” został stworzony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, skierowany jest do mieszkańców naszego kraju, którzy posiadają własne gospodarstwo domowe.
Jak program jest realizowany w Jaworznie?
Mieszkańcy Jaworzna mogą przystąpić do programu, poprzez złożenie wniosków, których pozytywne rozpatrzenie skutkuje pomocą finansową z Ministerstwa, dzięki której budynki mieszkalne mogą liczyć na termomodernizację, wymianę źródła ogrzewanie na nowocześniejsze lub zasilane innym paliwem. Przewidziany był także zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, a także wiele, wiele więcej działań, o których można poczytać np. na stronie internetowej Programu. Mieszkańcy od samego początku Programu (bodajże rok 2018), wykazywali się dużym zainteresowaniem i z roku na rok liczba chętnych rośnie, miejmy nadzieję, że wzrost utrzyma się jak najdłużej. Warto nadmienić, że w samym Jaworznie jest także kilka programów dbających o środowisko, które organizowane są przez gminę (istnieje także „gminny odpowiednik” programu „Czyste powietrze”, który realizowany jest tylko w naszym mieście).
Jak przekonać społeczności lokalne do tego programu? Edukować, nakłaniać czy wprowadzić kary finansowe?
Moim zdaniem, wszystkie wymienione przez Panią metody są bardzo dobre, jednakże wydają się najrozsądniejsze do stosowania u osób w danym wieku. Jeśli chodzi o edukację, to powinna ona dotyczyć przede wszystkim jak najmłodszych dzieci, ponieważ wtedy człowiek jest bardzo podatny na chłonięcie wiedzy, ale także starsze dzieci i młodzież powinny sporo wynieść z lekcji o ekologii, środowisku, sposobach jego ochrony. Nakłanianie zaś i kary pieniężne winny tyczyć grupy dorosłych mieszkańców, którzy z różnych względów np. nie chcą zmienić swojego zdania, jak i lekcje ekologi nie wywarłaby na nich większego znaczenia, a przytoczone przez Panią sposoby, prawdopodobnie zmieniłyby nastawienie obywateli, w sposób może niezbyt związany z programem (kary pieniężne), ale za to lepiej przemawiający do starszej części społeczeństwa.
Jak obszary leśne i parki miejskie wpływają na oczyszczanie powietrza?
Tereny leśne i parki miejskie pozwalają na chociażby w pewnym stopniu, filtrowanie powietrza, jednakże wysokie zanieczyszczenie środowiska zdecydowanie utrudnia roślinom tą czynność. Tego typu tereny owszem, mają wpływ na jakość powietrza, jednakże przy wysokim poziomie zanieczyszczeń nie możliwe jest, aby utrzymały stan powietrza na bardzo wysokim poziomie, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę szybkie tempo zmniejszania się terenów lasów, puszczy (poprzez wycinkę) na naszej planecie.
Czy ludzkość wymyśliła już mechanizmy, które definitywnie pozwolą oczyścić powietrze planety?
Moim zdaniem ciężko wymyślić jeden sposób na oczyszczenie powietrza na naszej planecie. Dużo łatwiejszym zadaniem wydaje się wymyślenie „zbioru” czynności, dzięki którym znacząco możemy pomóc Ziemi. Może wymyślenie jednego mechanizmu, rozwiązującego cały problem będzie kwestią czasu, ale niestety w to wątpię
Twoją pracę nagrodzono I miejscem. Jak nad nią pracowałeś i jakie twoim zdaniem były jej mocne strony?
W swojej pracy przede wszystkim skupiłem się na zbieraniu informacji na temat zainteresowania Programem wśród mieszkańców naszego miasta, aby pokazać, że stan środowiska w naszym mieście (ale nie tylko na jego terenie) nie jest im obojętny i chętnie biorą udział w tego typu przedsięwzięciach. Dokładne informacje udało mi się uzyskać w ramach informacji publicznej od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Gminnego Punktu Konsultacyjno – Informacyjnego do spraw Programu „Czyste powietrze” w naszym mieście. Ponadto chciałem podkreślić korzyści, jakie wynikają z programu Czyste powietrze dla mieszkańców, a w późniejszym czasie dla środowiska.
Czy zamierzasz powiązać swoje życie zawodowe z ekologią?
Szczerze mówiąc, w tym momencie nie mam pojęcia, ale wydaje mi się, że niestety nie. Stan naszego środowiska nie jest mi obojętny i często mnie niepokoi obawa przed przyszłością w jeszcze bardziej zanieczyszczonym świecie, ale niestety czuję też, że nie jest to „kierunek”, który powinienem obrać w swoim celu, realizując się zawodowo.
Dziękuję za rozmowę. Życzę dalszych sukcesów – Ela Bigas
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS