A A+ A++

Tradycją LO w ZSO im. Edwarda Szylki w Ożarowie stały się wrześniowe wyjazdy integracyjne. W rozpoczynającym się roku szkolnym 2022/2023 licealiści pod opieką wychowawczyń: Jolanty Ćwintal, Anny Gniaź i Ewy Pucuły oraz nauczycielki języka niemieckiego – Agnieszki Szot udali się na wycieczkę: Zakopane – Bratysława – Wiedeń.

Pięciodniową wyprawę rozpoczęliśmy w Termach Chochołowskich – największym kompleksie basenów termalnych na Podhalu. Regeneracja organizmu w basenach i jacuzzi z wodą termalną pozwoliła „pierwszakom” sprostać wyzwaniom „otrzęsin” przygotowanych przez koleżanki i kolegów z klasy III oraz zaowocowała przypływem sił witalnych na wszelkie trudy nowego roku szkolnego u wszystkich uczestników wyjazdu.

Drugi dzień wycieczki upłynął pod znakiem wędrówek po szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego i rozkoszowania się pięknem górskiej przyrody. Wrześniowe słońce towarzyszyło nam na całej trasie spod Wielkiej Krokwi drogą pod Reglami i Doliną Strążyską do wodospadu Siklawica, na Gubałówce i Krupówkach.

Ze skąpanej w słońcu zimowej stolicy Polski wyruszyliśmy do równie słonecznej Bratysławy – jedynej stolicy na świecie graniczącej z dwoma państwami – Węgrami na południu i Austrią na zachodzie. W towarzystwie lokalnej przewodniczki spacerowaliśmy urokliwymi brukowanymi uliczkami miasta, poznając jego historię i najpiękniejsze zabytki: Zamek Bratysławski, Bramę Michalską, Katedrę św. Marcina, Rynek i Stary Ratusz. Dodatkową atrakcją był nocleg w Domu Pielgrzyma w miejscowości Marianka, znanej jako najstarsze sanktuarium maryjne i najpopularniejszy cel pielgrzymek na Słowacji.

Po atrakcjach Chochołowa, Zakopanego i Bratysławy przyszła kolej na “Cesarski Wiedeń”, gdzie upłynęły nam dwa ostatnie dni wycieczki. Tutaj naszą niezawodną przewodniczką była pani Agnieszka Szot, której asystowali chętni uczniowie prezentując informacje o poszczególnych zabytkach. Zwiedzanie stolicy Austrii rozpoczęliśmy od wzgórza Kahlenberg w Lesie Wiedeńskim, skąd w 1683 roku król Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Kolejnym punktem programu był zbudowany w XVII – XVIII w. Pałac Schönbrunn wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Deszczowa aura, nie przeszkodziła nam w zwiedzaniu kolejnych punktów programu: Belwederu, Domu Hundertwassera i parku rozrywki Prater.

W ostatnim dniu wycieczki spacerowaliśmy po historycznym centrum stolicy Austrii wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, pełnym zabytków ze wszystkich epok z przewagą IX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu IX i XX wieku. Na trasie spaceru znalazły się m.in.: Budynek Parlamentu przy Ringstraße, Plac Marii Teresy, Hofburg – wiedeńska rezydencja władców Austrii, park Volksgarten z pomnikiem cesarzowej Sisi i Plac Graben z gotycką Katedrą św. Szczepana. W drogę powrotną do domu wyruszyliśmy podziwiając rozświetlony, magiczny nocny Wiedeń.

Zyskaliśmy dodatkowy tydzień wakacji w rozpoczynającym się roku szkolnym, bagaż pozytywnej energii i mnóstwo pięknych wspomnień, które pozostaną z nami na długo, motywując do planowania kolejnych wycieczek.

Anna Gniaź

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułThomas Mueller ma “złą” wiadomość dla fanów Bayernu. Chodzi o Lewandowskiego
Następny artykułOszuści zmieniają metody. Tym razem sięgają po… węgiel