A A+ A++

Jeszcze tego lata powinny ruszyć pracy związane z remontem Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Zakres prac obejmuje przebudowę zarówno wnętrz dworku przy ul. Krakowskiej, jak i zagospodarowanie jego otoczenia. Dobudowany zostanie również obiekt, w którym mają się odbywać zajęcia edukacyjne.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej w ostatnich latach sporo inwestuje w zlokalizowane przy ul. Krakowskiej, Muzeum Etnograficzne. Już trzy lata temu wykonano tam prace modernizacyjne, których efektem miała być poprawa energetyczna zabytkowego budynku. Przy okazji obiekt przeszedł delikatny lifting zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz.

Teraz władze tarnowskiego muzeum planują kolejną dużą inwestycję w tym miejscu. Jak podkreślają muzealnicy, obiekt przy ul. Krakowskiej jest jednym z najważniejszych oddziałów wchodzących w skład Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

– Jest w bardzo dobrym położeniu i znajdują się w nim niezwykle cenne eksponaty. I to nie tylko chodzi o etnografię, ale też to, co jest takim naszym oczkiem w głowie, czyli stała ekspozycja romska, która obecnie jest jedyną taką w Polsce i jedną z niewielu w Europie – podkreśla Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie mieści się w XVIII-wiecznym dworku, który dla wielu mieszkańców miasta znany jest jako „Onitschówka”. Taką nazwę zyskał po jego byłych właścicielach.

Dwór pełnił niegdyś rolę zajazdu, a potem domu mieszkalnego. Przed Onitschami jego właścicielami byli m. in. Ramułtowie i Boguszowie. W latach dwudziestych XX wieku obiekt został sprzedany miastu. Dworkowi groziło wyburzenie, ponieważ władze Tarnowa planowały tam najpierw wybudować szkołę, a później teatr. Ostatecznie plany te nie zostały zrealizowane i w 1984 roku utworzono w nim Muzeum Etnograficzne.

Muzeum prezentuje obecnie tradycyjną kulturę ludową regionu tarnowskiego, ale znajdują się w nim także obiekty związane z życiem i kulturą Romów. W 1990 r. została tu otwarta pierwsza na świecie stała wystawa poświęcona tematyce romskiej. Na dziedzińcu zainstalowana jest także sezonowa wystawa plenerowa, która składa się z romskich wozów mieszkalnych, którymi przed laty Romowie podróżowali w taborach.

Właśnie jednym z elementów planowanego w tym roku remontu ma być rozbudowa zadaszenia, pod którym obecnie znajdują się cygańskie wozy.

– Mamy sporą kolekcję tych wozów i obecnie nie wszystkie znajdują się pod zadaszeniem i po ustaleniu z konserwatorem zabytków postanowiliśmy rozbudować istniejącą wiatę, aby w jakiś sposób zabezpieczyć te unikalne wozy – mówi Kazimierz Kurczab.

Kolejne ważne prace czekają też ogród wewnętrzny znajdujący się za dworkiem. Teren ma zostać zagospodarowany w urokliwy skwerek, na którym powstaną alejki, ławeczki i kosze.

– Chcemy go odpowiednio urządzić, żeby można tam było organizować różne spotkania, czy zajęcia z młodzieżą. Stanie się to też taką oazą spokoju, w której turyści po zwiedzaniu będą mogli usiąść i odpocząć. Myślę, że szczególnie latem będzie to fajne, atrakcyjne miejsce – zaznacza dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Ponadto planowana jest budowa nowego muru ogrodzeniowego i bramy wjazdowej, a także niewielkiego parkingu od strony ul. Krakowskiej. Powstać ma także platforma dla osób niepełnosprawnych przy budynku głównym.

W samej siedzibie Muzeum Etnograficznym przebudowana zostanie recepcja, szatnia, a także toalety. Na terenie placówki od strony ul. Urszulańskiej wybudowany zostanie także nowy obiekt, w którym ma znaleźć się nieduża sala edukacyjna.

Obecnie Muzeum Ziemi Tarnowskiej jest na etapie uzyskiwania niezbędnej dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia inwestycji. W tarnowskim magistracie trwa właśnie postępowanie w sprawie wydania decyzji ustalającej warunki zabudowy.

– Czekamy na pozwolenie na budowę i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to myślę, że już latem powinny ruszyć prace remontowe – zaznacza Kazimierz Kurczab.

Wstępnie szacuje się, że cały remont może kosztować około 3 mln zł.

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/szykuje-sie-spory-remont-muzeum-etnograficznego-w-tarnowie/ar/c1-9631901

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuzyczna atrakcja Ryglic. Co niedzielę na miejscowym Rynku można usłyszeć utwory znanych kompozytorów z ratuszowej wieży
Następny artykułStandowicz: Ja nie muszę udowadniać, skąd jestem i skąd startuję