Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Kluczową zmianą w programie „Rodzina 500 plus” jest powierzenie jego obsługi Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Co więcej wnioski o udzielenie świadczenia będzie można składać jedynie w formie elektronicznej. Ustawodawca postanowił również odejść od wypłat w gotówce.
Pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa dotyczącego funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus” odbyło się w minioną środę. W piątek Sejm uchwalił nowelę większością głosów. Teraz trafi ona do Senatu.
Zmiany w prawie przewidują, że obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w tym roku już przejął obsługę programu „Dobry start”. Z szacunków resortu rodziny i polityki społecznej wynika, że zmiana pozwoli ograniczyć koszty obsługi programu. Do tej pory obowiązek ten spoczywał na barkach samorządów. ZUS ma otrzymywać 0,1% całości wydatkowanych w ramach programu środków. Dla porównania, w ubiegłym roku było to 0,85% wydatkowanych środków, co dało kwotę 326,8 mln zł.
Znowelizowane prawo zakłada, że już od przyszłego roku świadczenia wypłacane będą jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Zmiana, w tym zakresie wydaje się w pełni uzasadniona. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w przypadku niespełna 2% świadczeniobiorców wypłat dokonuje się w formie gotówkowej. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 plus” wypłaca wyłącznie na konta jego beneficjentów.
Ostatnia z kluczowych zmian dotyczy sposobu składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Wraz z wejściem w życie znowelizowanych przepisów, od lutego 2022 r. będzie można zrobić to jedynie online.
MD
Napisany dnia: 20.09.2021, 16:00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS