A A+ A++

3567 osób pobrało test na krew utajoną, z czego 356 wyników okazało się dodatnich. Wszystkie osoby z pozytywnym wynikiem zostały skierowane na pogłębioną diagnostykę, jaką jest badanie kolonoskopowe.

To najnowsze statystyki efektów projektu projekt prowadzony przez samorząd regionu wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii. W ostatnich kilku dniach do inicjatywy dołączyły gminy Duszniki-Zdrój i Międzylesie. Ogółem już 40 samorządów lokalnych na Dolnym Śląsku przystąpiło do działań na rzecz promocji profilaktyki raka jelita grubego.Tę wiadomość przekazał wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski – inicjator programu profilaktyki raka jelita grubego, o czym informowaliśmy już w naszym portalu.

Celem projektu jest wykrywa­nie zmian w obrębie jelita grube­go we wczesnym stadium. Z badań i statystyk wynika, że pacjenci zgłasza­jąc się do specjalisty, trafiają tam zde­cydowanie za późno. Program profilaktyki ma na celu przyspieszyć moment wizyty u leka­rza, co pozwoli na diagnostykę wcze­śniejszych stadium zaawansowania choroby. Program profilaktyki raka jeli­ta grube oparty jest na szybkich te­stach, dzięki którym możliwe jest oznaczenie krwi utajonej w kale, czy­li niewidocznej gołym okiem.

Wykonywane bezpłatnie testy te są pierwszym etapem w diagnosty­ce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Pacjent w przypadku pozytywne­go wyniku testu otrzymuje informa­cję gdzie w najbliższej okolicy może wykonać badanie kolonoskopowe. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe, pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki on­kologicznej.

Przypomnijmy, że program skierowany jest do osób w wieku 50-65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz do osób w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego i osób w wieku 25-49 lat ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

  • w Dusznikach-Zdroju wszelkie informacje na temat programu uzyskać można w Urzędzie Miejskim pod nr tel: 748697660. Dusznicki punkt informacyjny i wydawania testów znajduje się przy ul. Orlickiej 8 (nowy klub seniora – parter). Czynny jest w dniach: 13, 20, 27.05 (czwartki) w godz. 10:00 – 17:00.
  • w Międzylesiu testy były dostępne w ubiegłym tygodniu w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury, natomiast zbiórka próbek wraz z ankietą trwa w dniach 10-11 maja 2021 r. Pobrane próbki muszą być wykonane między 10 a 11 maja i dostarczone do MGOK w Międzylesiu do godz. 9:00 we wtorek 11 maja 2021 r.

W Polsce każdego roku diagnozu­je się około 18 000 zachorowań na raka jelita, który jest trzecim co do częstości występowania nowo­tworem złośliwym u mężczyzn i drugim u kobiet. Większość z dia­gnoz dotyczy choroby w zaawan­sowanym stadium.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapraszamy na Noc Muzeów
Następny artykułTarnobrzeg: Zobacz, na co przeznaczono ponad 25 mln zł ze sprzedaży udziałów w Tarnobrzeskich Wodociągach