A A+ A++

Elektroniczna metoda przesyłu danych staje się bardzo wydajnym i wygodnym rozwiązaniem, które zaczynają doceniać również podatnicy. Dziś jest to bardzo dobra alternatywa dla tych, którzy wybierają ten sposób, jednak pamiętajmy że nie jest to jedyny wybór. Otóż gdy ktoś nie jest przekonany, można osobiście udać się do urzędu i dostarczyć pracownikowi miejscowemu papierowe zeznanie podatkowe. Niestety dzisiaj taka opcja będzie miała dla nas pewne ograniczenia, a jednym z nich jest wydłużenie okresu oczekiwania na zwrot podatku. Dla porównania, w przypadku nowej wersji elektronicznej maksymalny czas oczekiwania to 45 dni, a w przypadku wersji papierowej jest to czas dwukrotnie dłuższy. Dlatego łatwo jest wybrać metodę, która z pewnością ułatwi nam życie a nie tylko będzie utrudniać szczególnie w dzisiejszych czasach kiedy brakuje nam na wszystko czasu.

Sposób podpisywania deklaracji online

Początkowo gdy system przesyłu danych elektronicznych zaczął zapewnić swoją usługę swoim klientom, wymagany był specjalny podpis elektroniczny. Prawdą jest, że jego obowiązek budził nie małe wątpliwości, a gdyby było tego mało trzeba było postarać się o certyfikat w urzędzie. Reasumując było to dość problematyczne dlatego też nie sprawdziło się w praktyce i po pewnym czasie zostało wycofane w większości przypadków. Dlatego dzisiaj każde e-deklaracje zapewnia brak wymogów dotyczących kwestii podpisów elektronicznych, co jest ukłonem w stronę każdego użytkownika. Zamiast tego możemy użyć dobrze sprawdzających się w tej roli autoryzowanych danych i ująć w nich adres zamieszkania, PESEL, NIP oraz imię i nazwisko. Te podstawowe informacje wystarczą nam, aby potwierdzić wszystkie ważne dokumenty przesyłane drogą elektroniczną tak jak w przypadku zeznań podatkowych. Ważne jest również posiadanie bądź wcześniejsze założenie zaufanego profilu na portalu podatkowym, dopiero wtedy możemy skorzystać z opcji jaką dają e-deklaracje. W innym przypadku może okazać się to nie wykonalne, dlatego należy poświęcić nieco czasu i dokładnie przygotować wszystko jak należy.

Kara za brak deklaracji?

Teoretycznie na rozliczenie z urzędem skarbowym mamy około czterech miesięcy, ale jak się okazuje w praktyce to zdecydowanie za mało. I choć pamiętamy o tym z początku roku, to jednak kiedy pojawia się wiele innych problemów zapominamy o oddaniu deklaracji do urzędu. Wtedy możemy być bardzo zaniepokojeni, bo nie zdajemy sobie sprawy z czekających nas kar. Cóż, nie będzie to tak strasznie jeśli przypomnimy sobie o tym kilka dni po incydencie. Wówczas będziemy musieli napisać odpowiednie sprostowanie do urzędu z wyjaśnieniem wszystkiego. Wtedy będzie miał on trochę czasu, żeby się nad tym zastanowić, co powinno jednak skończyć się dla nas łaskawie. Inna sytuacja jest taka, że gdy płacimy podatek znacznie wyższy niż średnia, ponosimy większą karę co skutkuje wyższymi konsekwencjami. W takich przypadkach kara może być pozbawieniem wolności lub wezwaniem do zapłaty określonej sumy pieniędzy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie autorskie z Anną Maziuk i promocja książki „Instynkt. O wilkach w polskich lasach”
Następny artykułJoachim Trier ripped up the rom-com script with 'The Worst Person in the World.' He could win an Oscar for it