Popularność pomp ciepła wynika z niskich kosztów ich eksploatacji, ale również możliwości wykorzystania różnych źródeł odnawialnej energii. Sprawdź nasze porównanie pomp ciepła.
W tym artykule: Porównanie pomp ciepła – zobacz wyniki Co to jest pompa ciepła? Znasz te rodzaje pomp ciepła? Pompa ciepła powietrzna – najlepsza? Gruntowa pompa ciepła – czy znasz te fakty? Woda z rzeki do wodnej pompy ciepła? Podczas porównywania pomp ciepła, skupiamy się na charakterystykach oraz możliwościach wykorzystania różnych dolnych źródła zasilania. Poznaj fakty o każdym z nich.
W tabeli poniżej przedstawiamy porównanie charakterystycznych cech wszystkich rodzajów pomp ciepła. Koszty instalacji oszacowano dla zakupu i montażu pompy, służącej do ogrzewania domu o powierzchni 150 m2.
Co to jest pompa ciepła?
Omawiane urządzenia służą do pozyskania ciepła z odnawialnych i łatwo dostępnych źródeł oraz jego transferu do instalacji grzewczej budynku. Energia elektryczna, pobierana przez pompę, wykorzystywana jest tylko do transportu ciepła, a nie jego wytworzenia.
Dlatego urządzenia te charakteryzują się współczynnikiem COP w zakresie od niemal 3 do ponad 6. Oznacza to, że na każdy jeden kW pobranej energii elektrycznej, dostarczają od blisko 3 do ponad 6 kW energii cieplnej.
Wydajność pomp ciepła zależy od rodzaju źródła, z którego to ciepło pobierają. Może nim być:
– powietrze,
– grunt,
– woda.
Wiele przydatnych informacji na ten temat znajdziesz na www.nachlodno.pl Sprawdź, czym różnią się od siebie różne rodzaje pomp ciepła i poznaj szczegóły ich zastosowań. W tym serwisie znajdziesz również ranking pomp ciepła różnych producentów, które dostępne są na polskim rynku.
Pompa ciepła powietrzna – najlepsza?
Zasada działania powietrznej pompy ciepła wykorzystuje fakt obecności ciepła nawet w zimnym powietrzu. Chodzi o to, że w każdej temperaturze powyżej zera bezwzględnego (- 273,15 ℃) w powietrzu zmagazynowana jest pewna ilość ciepła.
Oczywiście im temperatura jest wyższa, tym tego ciepła będzie więcej, ale w praktyce nawet w mroźny dzień współczynnik efektywności COP dla powietrznych pomp ciepła jest dodatni.
Chociaż faktem jest, że wydajność tych urządzeń zauważalnie spada podczas dużych mrozów. A przecież właśnie wtedy zapotrzebowanie na ciepło w budynku jest największe. Dlatego powietrzne pompy ciepła wyposażone są w systemy wspomagające ich pracę w mniej optymalnych zakresach temperatur zewnętrznych.
Gruntowa pompa ciepła – czy znasz te fakty?
Gruntowe pompy ciepła współpracują z trzema typami kolektorów, odpowiedzialnymi za pozyskanie energii cieplnej z gruntu. Chodzi o kolektor poziomy płaski, spiralny lub wymiennik pionowy.
Ich wspólną zaletą jest wykorzystanie źródła ciepła o dużej stabilności temperaturowej oraz wydajności, co przekłada się na wysoką efektywność gruntowych pomp ciepła. Jednakże montaż tych urządzeń nie należy do najprostszych. Poziome kolektory zbudowane są z odcinków rur ułożonych w pętle (wymiennik płaski) lub spirale. Należy zakopać je w gruncie na głębokości od 1,2 do 1,6 metra.
Co więcej, teren bezpośrednio nad kolektorem nie powinien zostać zabudowany czy wybrukowany, ani obsadzony roślinami o głębokich systemach korzeniowych. Spełnienie tych warunków może być problematyczne, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że powierzchnia kolektora poziomego w zależności od rodzaju gleby i zapotrzebowania cieplnego budynku może być od dwóch do nawet pięciu razy większa, niż powierzchnia domu, ogrzewanego przez gruntową pompę ciepła.
Alternatywą dla poziomych kolektorów są wymienniki pionowe (tzw. sondy gruntowe), umieszczane w studniach o głębokościach od 20 do nawet 100 m. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania nawet na działce o niewielkiej powierzchni.
Z drugiej strony na wykonanie odwiertu powyżej 30 metrów należy posiadać odpowiednie zezwolenie wodnoprawne. Poza tym budowa takiej studni znacząco zwiększa koszty montażu gruntowej pompy ciepła.
Woda z rzeki do wodnej pompy ciepła?
Jako dolne źródło ciepła z powodzeniem wykorzystać można również wodę. W tym przypadku energię cieplną możesz czerpać z wód gruntowych lub powierzchniowych.
W pierwszym przypadku korzystać trzeba z wód podziemnych, a nie przypowierzchniowych, które charakteryzują się dużymi wahaniami temperatury. Dlatego najczęściej wykorzystuje się studnie o głębokości od 6 do 20 metrów, które wybudować można bez pozwolenia.
Czerpana z nich woda przepływa przez pompę ciepła, oddając ciepło, i musi być odprowadzona do drugiej studni tzw. zrzutowej. Jeżeli grunt nie jest odpowiednio chłonny, należy wykonać dwa lub więcej miejsca zrzutu.
Do zasilania wodnych pomp ciepła można wykorzystać również rzekę, jezioro lub inny akwen. Problemem w tym przypadku są duże wahania temperatur tego rodzaju źródła ciepła. Dodatkowo dochodzą kwestie zanieczyszczeń wód powierzchniowych, a także ich składu chemicznego (np. duża zawartość żelaza może skutkować korozją wymiennika).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS