A A+ A++

Spełniają się prognozy, które latem przedstawiała firma ThinkCo, zapowiadając, że w Polsce zaczyna się boom na mieszkania na instytucjonalny wynajem. Według obliczeń tej firmy do 2023 r. zasoby takich mieszkań w Warszawie wzrosną z obecnych 1,6 tys. do ponad 4,2 tys. lokali.

Heimstaden kupił hurtem 640 mieszkań za prawie 300 mln zł

W poniedziałek wejście na warszawski rynek ogłosiła szwedzka firma Heimstaden, która jest trzecią pod względem wielkości tego typu firmą w Europie. Odkupiła za ok. 65 mln euro (ok. 290 mln zł) od francuskiej spółki dewelopersko-budowlanej Eiffage dwa projekty: przy Białostockiej na Pradze Północ (ok. 190 mieszkań) oraz przy ul. Postępu na Służewcu (ok. 450 mieszkań).

Przy ul. Białostockiej na Pradze powstanie budynek z mieszkaniami na wynajem firmy Heimstaden fot. materiały inwestora

Inwestor zapowiada, że prace budowlane jednego z projektów ruszą w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Budowa drugiego projektu wystartuje później w 2021 r.. Mniejszy budynek na Pradze ma być gotowy wiosną 2022 r., a większa inwestycja na Służewcu – rok później.

Na świecie wynajem mieszkań odgrywa znacznie większą rolę niż w Polsce. W Niemczech czy Szwajcarii wręcz większość ludzi mieszka w wynajmowanych lokalach. W Polsce instytucjonalny najem bardzo długo raczkował. Ludzie woleli kupować mieszkania na kredyt, zadłużając się, ale z czasem dochodząc do własności. W ostatnich latach jednak nastąpił pewien odwrót od kredytów. Także dlatego, że młodzi ludzie coraz częściej mają kłopot z uzyskaniem kredytu. Pozostaje najem. Stąd rozkwit rynku pierwotnego, na którym bardzo dużo mieszkań kupowanych jest nie przez ludzi, którzy szukają dla siebie dachu nad głową, tylko przez ludzi, którzy planują czerpać stabilne zyski z wynajmu mieszkań.

W ślad za inwestorami indywidualnymi zaczęło przybywać inwestorów instytucjonalnych.

Rynek mieszkań na wynajem rozwija się, mimo, że pandemia nim zachwiała

Mieszkania na instytucjonalny wynajem budują w Warszawie firmy takie jak Resi4Rent, Aurec Capital, czy Zeitgeist AM. W ubiegłym roku fundusz LRC kupił hurtem 175 mieszkań w wielkim budynku u zbiegu Solec i Wisłostrady. Od początku 2020 r. mieszkania wynajmuje poprzez markę Vonder Europe. Do budowy zespołu pięciopiętrowych bloków przy ul. Postępu 3 na Służewcu przymierza się firma Golub GetHouse.

– Nasi klienci to przede wszystkim ludzie, którzy dopiero zaczynają samodzielne życie, nie chcą brać kredytu mieszkaniowego albo nie stać ich na kredyt – mówi Sławomir Imianowski z firmy Resi4Rent oprowadzając latem dziennikarza “Wyborczej” po osiedlu mieszkań na wynajem zbudowanych na terenie d. Browarów Warszawskich przy Krochmalnej.

Rynek mieszkań na wynajem rozwija się, mimo że pandemia nim zachwiała. M.in. dlatego, że na uczelniach i w firmach znacznie wzrosła rola nauczania i pracy zdalnej. Inwestorzy wierzą, że długofalowe podstawy rynku są zdrowe.

Operator mieszkań na wynajem zamierza zbudować “kilka tysięcy” lokali w Polsce

 – Nie inwestujemy z myślą o odsprzedaży mieszkań, lecz o długoterminowym i stabilnym wynajmie lokali. Jestem głęboko przekonany, że nasz warszawski projekt będzie jednym z wielu, które wkrótce zaczną realizować w Polsce miejscowi deweloperzy. Jesteśmy przekonani, że w krótkim czasie będziemy w stanie wybudować w Warszawie i innych dużych miastach kilka tysięcy mieszkań – mówi Stanislav Kubácek, kierownik zespołu ds. przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej i Niemczech w Heimstaden. Ta firma nie jest jedyną, która myśli o inwestycjach w tej skali: Resi4Rent do końca 2021 r. będzie mieć w Warszawie tysiąc mieszkań.

Heimstaden nie podała na razie cennika czynszów w budynkach przy Białostockiej i na Postępu. Informuje tylko, że “nasze czynsze będą zgodne z praktyką rynku masowego”. Wysokość miesięcznych opłat będzie kluczowa dla tego, czy mieszkania na wynajem okażą się sukcesem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXXVI Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na Nutę Kantyczek 2021” (zapowiedź)
Następny artykułPocztówka z Bielska-Białej, którą przesyła @spojrzzgory.pl