A A+ A++

Białucha spędziła lata podróżując powoli na południe, z dalekiej północy Norwegii. W ostatnich dniach jednak przyspieszyła i dotarła do wybrzeży Szwecji, na południu – przekazał portal BBC.

OneWhale – organizacja zajmująca się morskimi ssakami – przekazała, że powód tak nagłego przyspieszenia jest niejasny.

“Hvaldimir, białucha, która niedawno błąkała się w fiordzie w okolicy Oslo, przeniosła się teraz do Szwecji” – przekazano na Facebooku.

Dodano, że “władze podjęły już działania, aby zabezpieczyć zwierzę“. “W przyszłości chcemy przenieść Hvaldimira do domu w Arktyce, gdzie trwają prace nad stworzeniem obszaru chronionego dla niego”.

Nazwano ją Hvaldimir

Oswojona białucha po raz pierwszy zbliżyła się do norweskich łodzi w pobliżu wyspy Ingoya cztery lata temu. Wyspa znajduje się 415 km od Murmańska, gdzie stacjonuje rosyjska Flota Północna.

Była w uprzęży wyposażonej w mocowanie kamery GoPro i klipsy z napisem: “Wyposażenie Sankt Petersburga”.

Odkrycie to doprowadziło do dochodzenia przeprowadzonego przez norweską agencję wywiadowczą, która później powiedziała BBC, że białucha prawdopodobnie została przeszkolona przez rosyjską armię.

Od tego czasu stała się znana jako Hvaldimir – od norweskiego słowa oznaczającego wieloryba – hval i od prezydenta Rosji Władimira Putina.

Rosja nigdy oficjalnie nie odniosła się do przypuszczeń, że Hvaldimir był szkolony przez rosyjską armię. Wcześniej zaprzeczała istnieniu jakichkolwiek programów mających na celu szkolenie ssaków morskich na szpiegów.

– Gdybyśmy używali tego zwierzęcia do szpiegowania, czy naprawdę myślicie, że dołączylibyśmy numer telefonu z wiadomością: Proszę zadzwonić? – powiedział w 2019 roku rosyjski pułkownik rezerwy, płk Viktor Baranets.

Białuchy to bardzo społeczne istoty

Biolog morski z OneWhale Sebastian Strand stwierdził, że może być wiele powodów wzmożonej aktywności ssaka.

– Nie wiemy, dlaczego teraz tak przyspieszył, zwłaszcza, że porusza się z dala od swojego naturalnego środowiska – powiedział. Dodał, że istnieją dwa możliwe wyjaśnienia zmiany jego zachowania.

ZOBACZ: Rosja mści się na Szwecji. Wydaliła dyplomatów

– Jeden z nich to wysoki poziom hormonów, który może być motorem do znalezienia partnera. Inne może być związane z ogólną samotnością – przekazał biolog. – Białuchy to bardzo społeczne ssaki. Możliwe, że szuka towarzystwa – podsumował.

Białuchy zwykle żyją w zimnych wodach arktycznych wokół Grenlandii, Rosji, Alaski i północnej Norwegii. Niektóre z nich migrują latem.

mbl/ac/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRektor UEK odszedł z prezydenckiej rady. “Trzeba mieć pewien komfort spoglądania w to lustro”
Następny artykułВ Минобороны объяснили, зачем Россия “разыскивает” Залужного и Сырского