A A+ A++

Jeden z najbogatszych krajów świata będzie miał problem z osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2030 roku. W niedzielnym referendum obywatele Szwajcarii powiedzieli „nie” ograniczaniu emisji dwutlenku węgla i zakazaniu użycia pestycydów.

W niedzielnym referendum wyborcy w Szwajcarii odrzucili trzy propozycje dotyczące ochrony środowiska, wraz z projektem dotyczącym ograniczenia emisji CO2, mogącym ułatwić osiągnięcie celu klimatycznego zgodnie z porozumieniem paryskim. Tym samym realizacja celu Szwajcarii, stanowiącego redukcję emisji dwutlenku węgla do połowy poziomu z 1990 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, stała się – zdaniem minister środowiska Simonetty Sommarugi – szczególnie trudna. Minister w trakcie konferencji prasowej podkreśliła, że sprzeciw, jaki wyrazili wyborcy, nie jest wymierzony w ochronę klimatu, a w konkretne zmiany w prawie, nad którymi głosowano.


Projekt zakładał m.in. nałożenie dodatkowych opłat na benzynę i bilety lotnicze. Jego przeciwnicy wyrażali sceptycyzm odnośnie wpływu głosowanego projektu na środowisko i podkreślali, że Szwajcaria generuje jedynie 0,1% światowych emisji dwutlenku węgla.

W głosowaniu odrzucono również projekty dotyczące zakazu stosowania pestycydów. Pierwsza inicjatywa, zatytułowana „Dla Szwajcarii wolnej od syntetycznych pestycydów”, wzywa do ogólnokrajowego zakazu stosowania tych chemikaliów w ciągu 10 lat. Druga, „Dla czystej wody pitnej i zdrowej żywności”, zakładała, że jedynie rolnicy, którzy zrezygnują ze stosowania pestycydów oraz większości antybiotyków byliby uprawnieni do otrzymywania rządowych dotacji. W ramach walki o czystą wodę (jak oszacowano w projekcie, około miliona osób w Szwajcarii korzysta ze skażonej wody pitnej), miano również ograniczyć ilość stosowanej w gospodarstwach gnojowicy.

Projekt uczyniłby Szwajcarię drugim po Butanie krajem na świecie, który całkowicie zakazał stosowania tych chemikaliów. Jego zwolennicy wskazywali na niepokojąco wysoki poziom pestycydów w wodzie oraz ich szkodliwy wpływ na rośliny, zwierzęta i owady. Jak podnosiła grupa Future 3, popierająca zakaz stosowania pestycydów, ich wpływ na zdrowie człowieka nie jest jeszcze do końca zbadany, ale szereg badań sugeruje powiązania między ich stosowaniem a szeregiem problemów zdrowotnych, w ty … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiałystok. Magistrat stawia nowe kłody bartne i zbiera miód
Następny artykuł793 osoby korzystały z weekendowej akcji szczepień bez rejestracji w Toruniu