(Materiał partnera) Szumy uszne to męcząca i irytująca dolegliwość, która może być manifestacją różnych chorób. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny szumów usznych, i poznaj skuteczne sposoby zapobiegania tym natrętnym dźwiękom.
Co to są szumy uszne i jak wpływają na życie? Nie bagatelizuj tego problemu
Na początek warto wyjaśnić, czym tak właściwie są szumy uszne. To specyficzne wrażenia dźwiękowe, które odczuwa dana osoba, bez rzeczywistych bodźców akustycznych. Pacjenci doświadczają rozmaitych doznań:
– piszczenia,
– dzwonienia,
– syczenia,
– szumienia,
– gwizdania,
– tykania.
Szumy uszne mogą utrzymywać się stale lub występować okresowo w związku z różnymi procesami chorobowymi. Część pacjentów doświadcza tego typu wrażeń dźwiękowych w jednym uchu, a część w obu uszach.
Sumy uszne są bardzo męczące, gdyż utrudniają zarówno pracę, jak i odpoczynek. W wielu przypadkach te natrętne objawy uniemożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżają jakość życia. Szumy uszne, które utrzymują się miesiącami czy nawet latami, powodują duże napięcie nerwowe, mogą przyczynić się do rozwoju stanów depresyjnych.
Poznaj przyczyny szumów usznych
Istnieje wiele przyczyn szumów usznych. Za wystąpienie tych irytujących wrażeń dźwiękowych odpowiadają czynniki środowiskowe i choroby. W wielu przypadkach problem ma bardzo prozaiczne źródło, jak zaleganie woskowiny w uchu. By pozbyć się tego problemu, możesz zastosować krople do uszu LIX. To wyrób medyczny z lidokainą i glicerolem, który zmiękcza woskowinę i ułatwia jej usunięcie z przewodu słuchowego zewnętrznego.
Szumy uszne mogą być konsekwencją ekspozycji na silny stres lub mieć związek z przyjmowaniem niektórych leków (np. chininy, aspiryny, gentamycyny, leków przeciwnowotworowych na bazie platyny). Niekorzystnie na ucho działają też środki moczopędne i niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Zdarza się, że szumy w uszach są powikłaniem po zabiegu operacyjnym ucha środkowego. Pojawienie się szumów usznych niekiedy jest skutkiem urazów głowy i szyi (np. zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa). Mogą być wynikiem otosklerozy lub urazu ciśnieniowego. Na szumy uszne czasami skarżą się pacjenci:
– ze zbyt wysokim poziomem ciśnienia tętniczego,
– chorobą Menière’a,
– guzem nerwu słuchowego,
– stwardnieniem rozsianym.
Ryzyko wystąpienia szumów usznych zwiększa:
– praca w hałaśliwym środowisku,
– słuchanie głośno muzyki (szczególnie na słuchawkach dousznych),
– chroniczny stres,
– miażdżyca,
– podeszły wiek.
Do pojawienia się tych irytujących doznań dźwiękowych może doprowadzić też:
– nadużywanie alkoholu,
– choroby psychiczne,
– niedokrwistość.
Warto dodać, że niestety dość często zdarza się, iż lekarze nie są w stanie zdiagnozować przyczyny szumów w uszach. Mówimy wówczas o idiopatycznych szumach usznych.
Szumy uszny a metody zapobiegania
Zastanawiasz się, jakie działania profilaktyczne mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia szumów usznych? Unikaj głośnego słuchania muzyki, zwłaszcza w słuchawkach. W trosce o zdrowie uszu staraj się nie przebywać w hałaśliwych miejscach. Jeśli pracujesz w hałasie, zawsze używaj słuchawek ochronnych lub zatyczek do uszu. Codziennie znajdź czas na relaks, odpoczynek. Regularnie sprawdzaj ciśnienie krwi. Okresowo badaj poziom cukru i cholesterolu. Nie korzystaj ze stoperów, unikaj stresogennych sytuacji w życiu oraz nadużywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pamiętaj, nigdy nie przyjmuj żadnych silnych leków bez porozumienia z lekarzem. Dbaj o higienę snu i stosuj zbilansowaną, zdrową dietę. Uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną. Rzuć palenie papierosów. Ogranicz spożywanie alkoholu, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnuj.
Jeśli cierpisz z powodu szumów usznych, nie zwlekaj i umów się na konsultację laryngologiczną.
LIX/10220/02/22
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS