Tylko w tym roku rachunki za energię elektryczną wzrosną o około 9-10 proc. Przyczyną drożejącej energii są nie tylko dodatkowe pozycje na rachunkach (np. opłata mocowa), ale uzależnienie polskiej energetyki od węgla, którego wydobycie jest coraz droższe. Polacy szukają potencjalnych źródeł oszczędności w gospodarstwach domowych. Kupują urządzenia efektywne energetycznie lub wymieniają żarówki na energooszczędne. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 r. zużycie energii w gospodarstwach domowych w miastach w Polsce spadło o 0,1 proc. w porównaniu do 2018 r. i wyniosło 17 936 GWh w skali roku, przy wzroście liczby gospodarstw domowych o 1,5 proc. Z kolei zużycie energii w przeliczeniu na 1 odbiorcę (gospodarstwo domowe) w Polsce spadło o 0,9 proc. i wyniosło 1 963,9 kWh, przy czym w miastach odnotowano spadek o 1,6 proc. (1 724,6 kWh na 1 odbiorcę), a na obszarach wiejskich wzrost o 0,3 proc. (2 443,7 kWh na 1 odbiorcę). Sytuację w 2020 r. zmieniła pandemia i lockdown, który zmusił wielu z nas do pracy w domu. Oczywiście przełożyło się to na większe rachunki i zużycie energii elektrycznej w domach. Właściciele budynków jednorodzinnych mają szersze pole manewru w porównaniu do mieszkańców budynków wielorodzinnych, gdyż mogą postawić na tańsze źródło ogrzewania (np. kocioł gazowy lub pompę ciepła) lub tańsze źródło energii. Na dachach domów zaczęły pojawiać się panele fotowoltaiczne. W jaki sposób energia ze słońca gwarantuje oszczędności i dlaczego jest opłacalna?
Zobacz również: Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie – co trzeba wiedzieć?
Fotowoltaika nie jest najnowszą technologią, ale zyskała uznanie społeczeństwa w przeciągu ostatnich lat. W przypadku Polski o prawdziwym boomie inwestycyjnym możemy mówić dopiero od 2018 r. Dziś w Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów, czyli osób, które produkują energię elektryczną na własny użytek. Obecnie inwestycja w domowe instalacje fotowoltaiczne jest w zasięgu ręki praktycznie każdeg. Po pierwsze, od 2010 r. koszty komponentów, technologii oraz usług spadły o około 70 proc. Rozwój innowacji pozwala już na instalowanie paneli w państwach o umiarkowanym nasłonecznieniu, jak w Polsce. Dziś panele fotowoltaiczne są sprawdzonym i bezpiecznym źródłem energii elektrycznej. Inwestycja opłaca się nie tylko gospodarstwom domowym, ale także firmom, deweloperom oraz inwestorów chcącym tworzyć farmy fotowoltaiczne.
Poziom inwestycji w panele fotowoltaiczne jest uzależniony od zapotrzebowania na energię elektryczną w domu. Ta oczywiście jest kwestią indywidulaną – jedna osoba korzysta tylko z podstawowych urządzeń AGD, druga porusza się na co dzień samochodem elektrycznym, a dom ogrzewa pompą ciepła. Koszt inwestycji szacuje się na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dużo osób zadaje w tym momencie pytanie: jaka to jest oszczędność, skoro trzeba wydać tak dużą ilość pieniędzy? Owszem, jest to na początku spora inwestycja, ale trzeba na nią spojrzeć z drugiej strony. Instalacja fotowoltaiczna będzie produkować energię elektryczną przez 25-30 lat, w pełni pokrywając zapotrzebowanie mieszkańców. Szacuje się, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się już w 6 roku – twierdzi tak jedna z największych firm instalacyjnych w Polsce, Stilo Energy. Jeśli postawi się na wysoką wydajność paneli i na mikroinwertery to nie powinno być z tym problemu. Przez około 20 lat możemy mieć energię praktycznie za darmo. Energia elektryczna produkowana przez panele w domu może być użyta do ogrzania domu (np. pompa ciepła), schłodzenia go (klimatyzacja), doładowania samochodu (np. hybryda lub w pełni elektryczny pojazd) oświetlenia domu czy użytkowania innych urządzeń według potrzeb. Teraz wyobraź sobie, że nie musisz co kilka dni tankować samochodu drożejącą benzyną i ropą naftową, tylko ładujesz go energią – za darmo! Oszczędności jest co nie miara.
Atrakcyjność inwestycji w panele fotowoltaiczne zwiększają obecnie dostępne programy rządowe i lokalne, oferujące dotacje do montażu własnego źródła OZE. Wśród nich jest program Mój Prąd, Czysta Energia czy Energia Plus. Ponadto można skorzystać z preferencyjnych kredytów i ulg podatkowych. Wiele firm instalacyjnych oferuje pomoc w złożeniu stosownych wniosków w cenie realizacji usługi. Wnioskodawca w programie Czyste Powietrze, oprócz wymiany nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, może uwzględnić inne prace objęte w ramach programu, np. zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wysokość dofinansowania jest zależna od zakresu przedsięwzięcia i może wynieść nawet 30 000 zł. W połowie roku ruszy kolejna edycja programu Mój Prąd, który dotychczas oferował do 5 tys. dofinansowania. Co najważniejsze, tym razem będzie można dofinansować także inwestycję w np. w ładowarkę do samochodu elektrycznego. Zgłoś się jeszcze dziś do instalatora, by mieć możliwość skorzystania z dotacji. Co więcej możesz skorzystać z promocji w Stilo Energy i mieć pewność, że niezależnie od decyzji rządu co do wysokości dotacji Mój Prąd Twoja instalacja będzie 5 000 złotych tańsza. Sprawdź i zyskuj już dziś na darmowej energii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS