A A+ A++

13 lipca Łabiszyn odwiedzili członkowie Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Ich celem było poszukiwanie śladów Skórzewskich oraz Franciszka Górskiego, który był między innymi nadleśniczym i pełnomocnikiem Skórzewskich. Wśród przybyłych gości byli jego potomkowie.

Łabiszyn był celem wizyty studyjnej pod nazwą Śladami Rodziny Skórzewskich, dawnych właścicieli Nekli oraz Franciszka Górskiego – nadleśniczego, generalnego dyrektora dóbr w Łabiszynie i Czerniejewie, pełnomocnika Skórzewskich. Członkowie Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego swoją wizytę rozpoczęli spotkaniem z przedstawicielami łabiszyńskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, którym kieruje Ewa Leżoń. Spotkanie odbyło się w siedzibie Łabiszyńskiego Domu Kultury, a przybył na nie także Józef Szymanowski z Bydgoszczy, 90-letni miłośnik Lubostronia i jego historii, który na swoim koncie ma wiele publikacji na temat Skórzewskich i Lubostronia. Publikował między innymi wiele artykułów w roczniku Kalendarz Bydgoski.
Ewa Leżoń witając przybyłych gości opowiadała o działalności Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, które w Łabiszynie istnieje od 2007 roku oraz o planach.
– Obiecałam w zamyśle naszym lokalnym bohaterom, że sfinalizujemy wspaniały projekt, który będzie realizowany pod koniec września, a ten projekt zakłada upamiętnienie naszych lokalnych powstańców wielkopolskich na ścianie pamięci – zapowiedziała przewodnicząca Towarzystwa. – Udało się pozyskać badając historię ponad 200 biogramów naszych lokalnych bohaterów, ponad 200 nazwisk znajdzie się na naszej tablicy pamięci.
Kolejnym projektem jest plan, aby nadać szkole w Łabiszynie imię Powstańców Wielkopolskich. W przyszłym roku szkoła będzie obchodziła 60-lecie istnienia i zamiar jest taki, aby połączyć to wydarzenie z nadaniem placówce imienia.
Jerzy Oscypiuk z Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego przyznał, że wizyta w gminie Łabiszyn związana jest postacią Franciszka Górskiego i Michała Biesiedina, który był adiunktem w nadleśnictwie u Franciszka Górskiego. Ten z kolei wcześniej pracował jako adiunkt w nadleśnictwie Czerniejewo i został oddelegowany do dóbr Skórzewskich w Lubostoniu i lasów łabiszyńskich. W spotkaniu i zwiedzaniu gminy Łabiszyn uczestniczyli potomkowie Franciszka i Zofii Górskich, czyli Jerzy Górski z żoną Marią i Taida Cepka – dzieci Jana Górskiego oraz Zofia Kozłowska, córka Barbary Kozłowskiej z domu Górskiej. Była również Renata Rylska, córka Michała Biesiedina.
Przybyli goście mieli okazję zwiedzić miasto, kościół oraz cmentarz. Odwiedzili także Kąpie, czyli dawną siedzibę nadleśnictwa. Przewodnikiem dla całej grupy był Maciej Banaś. Celem ich podróży był także Lubostroń, gdzie mogli zwiedzić dawne dobra Skórzewskich, a zwiedzaniu przewodniczyła Karolina Malak.
Magdalena Kruszka
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLedwie minął miesiąc od pogrzebu Kipiel-Sztuki a tu takie wieści. Tak wygląda grób aktorki
Następny artykułDrugi dzień XXI Memoriału Wagnera w Krakowie. Niesamowity powrót – Polska zwycięża 3:2 z Niemcami!