A A+ A++





Wiadomo za ile można go kupić. Do przetargu zostało już coraz mniej czasu. Czy znajdą się śmiałkowie, którzy nie przestraszą się mrocznej historii i wydarzeń, które odbywały się w jego murach? Okaże się już niedługo. Nie można zaprzeczyć, że miejsce ma spory potencjał i przyciąga wielu ciekawskich turystów i miłośników urbexu.



Pałac w Mokrzeszowie został wzniesiony w 1886 roku jako szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich. W czasie pierwszej wojny światowej był szpitalem dla pilotów oraz rannych żołnierzy. Później przekształcono go na sanatorium. Jak czytamy w serwisie o2.pl w czasie rządów III Rzeszy działy się tam przerażające i tajemnicze rzeczy. Wówczas zaczęto nazywać to miejsce “mroczny pałac” lub “fabryka aryjskich dzieci”. 

Co rzeczywiście działo się w pałacu w Mokrzeszowie

W 1936 roku Himmlera, powołano w tym miejscu stowarzyszenie Lebensborn, które według oficjalnych dokumentów było fundacją opiekuńczą. W rzeczywistości jednak realizowało na podbitych ziemiach politykę odbierania dzieci i wywożenia ich do III Rzeszy.

Jak podaje Roman Z. Hrabar, pełnomocnik rządu polskiego ds. rewindykacji dzieci polskich wykradzionych przez nazistowski “Lebensborn” podczas II wojny światowej i poddanych procesowi germanizacji, instytucja ta miała na celu stworzenie odpowiednich warunków do ‘odnowienia krwi niemieckiej’ i ‘hodowli nordyckiej rasy nadludzi’ poprzez odpowiednią selekcję kobiet i mężczyzn przeznaczonych do rozmnażania w ramach demograficzno-politycznych założeń nazistowskiej polityki rasowej.

– czytamy w serwisie finanse.wp.pl.

Po zakończeniu wojny pałac pełnił różne funkcje m.in.: był siedzibą instytucji i ośrodków edukacyjnych, jak szkoły rolniczo-ogrodnicze lub ośrodki doskonalenia administracyjnego. Od lat 90. XX wieku pałac przeszedł w ręce prywatne. Był plan na przekształcenie tego miejsca w hotel, jednak z nieznanych powodów plan ten nie został zrealizowany. Wrócił wówczas w ręce Skarbu Państwa. 

Pałac w Mokrzeszowie został oficjalnie wystawiony na sprzedaż

Starostwo Powiatowe w Świdnicy oficjalnie ogłosiło przetarg na sprzedaż tego unikalnego i wyjątkowego obiektu. Cena wywoławcza to 2,47 mln. Aby uczestniczyć w przetargu należy wpłacić wadium w wysokości 250 tys. zł. Data przetargu została już ustalona i jest to 31 lipca 2024. Zatem jest jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji. Czy mroczna historia obiektu sprawi odstraszy potencjalnych kupców czy może możliwości rewitalizacji tego miejsca skutecznie skuszą kogoś, kto ma na to miejsce dobry plan? 


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKWP Opole przypomina zasady bezpieczeństwa nad wodą podczas wakacji
Następny artykułВо Франции задержан россиянин, который мог планировать попытку “дестабилизации” Олимпиады