A A+ A++

Archiwiści z Bad Arlosen w Niemczech poszukują potomków ludzi, których własność hitlerowcy zabrali w czasie wojennych prześladowań. “To więcej niż zwykłe przedmioty” – tłumaczy pracownica Arlosen Archives Małgorzata Przybyła.

To jest naszym obowiązkiem! W dzisiejszych czasach – czasach internetu, cyfryzacji, jest to możliwe – odnalezienie potomków tychże więźniów. Bardzo często z oddaniem tych przedmiotów łączy się historia tych ludzi. Często wyjaśniamy nieznane rodzinie do tej pory losy osoby, której na przykład obrączka leży u nas w szufladzie w archiwum od ponad siedemdziesięciu lat

 – mówi Małgorzata Przybyła.

Archiwiści zachęcają do skorzystania z wyszukiwarki na stronie internetowej Arlosen – archives.org. Można tam też znaleźć cyfrowe dokumenty na temat niektórych więźniów niemieckich obozów.

W Wielkopolsce działają również wolontariusze, którzy docierają do rodzin lub do środowisk z których wywodziły się ofiary nazistowskich prześladowań. W ten sposób pamiątki po matce – więźniarce trafiły między innymi do córki w Poznaniu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUdane pożegnanie Wisły z pucharami
Następny artykułProfesor Stanisław Rosiek z Poznańską Nagrodą Literacką