A A+ A++

Ruszają poszukiwania złóż miedzi i srebra w Grabiku (gm. Żary). Potrwają pół roku.

Miedzi i srebra szukać będzie w Grabiku firma Amarante Investments, która jest częścią działającej od ponad 20 lat amerykańskiej grupy kapitałowej Electrum.

– Firma Amarante przesłała 30.12. powiadomienie o rozpoczęciu prac wiertniczych i badawczych od 24.01. Planowany termin ich zakończenia to 30.06. – informuje Edyta Ciecierska, sekretarz gminy.

Ekipy wynajęte przez firmę w Grabiku już się pojawiły. I prowadzą prace przygotowawcze. Przy drodze w kierunku rozwidlenia do Górki i w stronę zabudowań we wsi, naprzeciwko tartaku, firma już w grudniu rozstawiła swój sprzęt. Z kolei za tym rozwidleniem, jadąc na wprost nową asfaltową drogą, szykują kolejne miejsce. W tej chwili za zabudowaniami trwają prace przy utwardzaniu dróg gruntowych, kładzeniu betonowych płyt pod drogę wytyczoną przez pole, a także już pod sam plac, na którym mają być prowadzone odwierty.

– Zamierzamy wykonać kilka otworów, których celem będzie podniesienie kategorii rozpoznania złoża. Pierwszy z otworów będzie w Grabiku. Po zakończeniu prac przygotowawczych związanych z budową placu oraz umocnieniem dróg dojazdowych, przystąpimy do prac wiertniczych – potwierdza  Magdalena Czober z firmy Amarante Investments.

Amarante prowadziła już próbne odwierty na podstawie koncesji wydanej w 2011 r. Wiercili w Żarach i gminie Żary, Jasieniu, Lipinkach Łużyckich, Lubsku oraz Żaganiu, a także gminach Brzeźnica, Żagań i Iłowa.

W okolicy Żar, zgodnie z koncesją, firma już wykonała otwory wiertnicze w rejonie Olbrachtowa (do głębokości 920 m), Grabika (680 m – 850 m), Olszyńca (485 m), Włostowa (530 m), w Żarach (829 m),  Drożkowa (955 m), Górki (1 tys. 60 m), Sieniawy Żarskiej (865 m – 945 m).

Wwiercą się głębiej

Obszar, na którym będą teraz prowadzone prace, ma powierzchnię 1 tys. 184 km kw.

– Od przedstawicieli firmy wiem, że zwiększą głębokość odwiertu do 1 tys. 100 metrów. W Grabiku wcześniej pracowali na głębokościach rzędu 850-950 metrów – uzupełnia Leszek Mrożek, wójt gminy Żary

Zgodnie z przedłużoną koncesją, prace odbywać się będą mogły na terenie projektu Peryklina Żary, który obejmuje Żary oraz gminy – Żary, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, miasto Żagań i gminę wiejską Żagań, a także Brzeźnicę i Iłowę. Do tego dochodzi Nowogród Bobrzański i Świdnica w powiecie zielonogórskim oraz Dąbie i Bobrowice w powiecie krośnieńskim.

W naszym regionie szukają miedzi i srebra. Są przekonani, że pod ziemią kryją się ogromne złoża. Z wyników już przeprowadzonych badań wiadomo, że zasoby wynoszą niemal 1 mln 300 tys. ton miedzi i 5 tys. 800 ton srebra. Powierzchnia obszaru, gdzie występują złoża, to niemal 2,5 tys. hektarów.

Naprawiają po sobie

W Grabiku odwierty nie są dla mieszkańców nowością.

– Liczymy się z tym, że kilka razy w miesiącu przejedzie cięższy sprzęt czy TIR. Ale mamy tu tartaki, do których ciągle auta ciężarowe jeżdżą. Przy drodze nie ma chodnika, dlatego ludzie raczej na co dzień wożą dzieci do szkoły, więc wydaje się, że nie ma tu jakiegoś dodatkowego niebezpieczeństwa. Do tej pory, zawsze tak było, że jeżeli coś zniszczyli swoim sprzętem, to naprawili – komentuje Czesław Flaga, sołtys Grabika.

Raczej plusy widzi także Robert Ratajczyk, radny, który jednocześnie ma sklep we wsi.

– To miejsce, gdzie często jest okazja, by z ludźmi porozmawiać o różnych problemach. Ale nie docierają do mnie żadne negatywne komentarze od mieszkańców. Raczej jako społeczność dostrzegamy, że te drogi, które utwardzą, zostaną do naszej dyspozycji. To jest duża korzyść – dodaje R. Ratajczyk.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlay na Kujawskiej
Następny artykułChorują coraz młodsi