Stowarzyszenie osób z niepełnosprawnościami jest producentem filmu „Niech się Polska przyśni Tobie…”. – Film jest taką kropką nad „i” w akcji ku pamięci tego młodego powstańca. Było słowo, dźwięk, a teraz będzie wizja – opowiada regionalistka i jednocześnie wolontariusz mosińskiego stowarzyszenia Joanna Nowaczyk.
Stowarzyszenie SAMI SWOI Niepełnosprawni z siedzibą w Mosinie jest producentem filmu Niech się Polska przyśni tobie… realizowanego przez ekipę poznańskiego Studia V3. Projekt napisany przez regionalistkę Joannę Nowaczyk finansuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Honorowy patronat sprawują marszałek tegoż województwa oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919. Pomysł ma na celu historycznie połączyć województwa kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Przedstawia historię powstańca wielkopolskiego Piotra Mocka. Zginął on 11 stycznia 1919 roku, mając zaledwie 21 lat, podczas walk o wyzwolenie Szubina. 27 grudnia w Mosinie zaplanowano pierwszą premierę tego dokumentu.
Jeden z epizodów nakręcono w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, które jest partnerem całego projektu. – My już wcześniej mieliśmy kontakt z tą gmina. Jako partner wspieramy kolejne, ważne przedsięwzięcie utrwalające przywróconą niegdyś pamięć o Piotrze Mocku. On poległ na naszym terenie jako żołnierz konnego szwadronu ppor. Kazimierza Ciążyńskiego – przyszłego 15. Pułku Ułanów Poznańskich. W scenariuszu opowiadam o przebiegu walk, które zakończyły się wyzwoleniem Szubina. My również upubliczniliśmy miejsce pamięci w Kołaczkowie, gdzie także pojawili się poznańscy filmowcy – mówi Kamila Czechowska, dyrektorka szubińskiego muzeum.
Ekipa udała się także do pobliskiej Kcyni. Jest tam kolejne miejsce związane z powstańczymi walkami, w których wziął udział Piotr Mocek, czyli bohater produkcji. W nakręconych rekonstrukcyjnych scenach tego dokumentu z elementami reportażu pojawili się między innymi członkowie kcyńskiego Towarzystwa Historycznego.
11 stycznia przyszłego roku obchodzimy 106 rocznicę wyzwolenia Szubina przez siły powstańcze. Tego dnia w miejscowym muzeum odbędzie się premiera filmu, do którego scenariusz napisała mosińska regionalistka. Zapytaliśmy, dlaczego akurat Piotr Mocek został wybrany bohaterem.
– Zgłosił się do powstania jako ochotnik. Był jednym z pierwszych poległych pułku, a także jedynym poległym powstańcem z wielkopolskiej Mosiny. Zginął na dworcu kolejowym w Kołaczkowie w czasie walk o wyzwolenie Szubina. Dziś postrzegany jest w Mosinie jako lokalny symbol zwycięskiego zrywu Wielkopolan chociaż był okres kiedy został zapomniany. Co prawda figurował na listach poległych żołnierzy, ale w samej Mosinie 20 lat temu był postacią zapomnianą. Ulicy gdzie się wychował, w 1958 roku nadano dekretem rady narodowej nazwę od jego imienia i nazwiska. Dwukrotnie próbowano zmienić jej nazwę, gdyż myślano, że był komunistą. Na szczęście stał się lokalnym symbolem i zapomniany już nie jest. Ma swoje miejsce pamięci. Jest honorowany oczywiście z innymi powstańcami rokrocznie na naszym cmentarzu. W roku 2009 przyznano mu pośmiertnie najwyższe, lokalne wyróżnienie powstańca – Medal Rzeczypospolitej Mosińskiej. Film jest taką kropką nad „i” w akcji ku pamięci tego młodego powstańca. Było słowo, dźwięk, a teraz będzie wizja – opowiada regionalistka i jednocześnie wolontariusz mosińskiego stowarzyszenia Joanna Nowaczyk. Na temat Piotra Mocka pani Joanna napisała kilka artykułów. Zrealizowano również radiowy reportaż. Jego postać popularyzowali uczniowie w wielu szkołach.
Stowarzyszenie SAMI SWOI Niepełnosprawni na co dzień zajmuje się społeczną aktywizacją i wsparciem osób z niepełnosprawnościami. Inicjuje i organizuje przedsięwzięcia z zakresu edukacji historycznej. Na tym polu stowarzyszenie chce tworzyć możliwość aktywnego udziału swoich podopiecznych w produkcji filmu. Występują zatem obok rekonstruktorów i wolontariuszy w filmowych scenach rekonstrukcyjnych. Poza nimi w filmie jako statyści biorą udział członkowie Ochotniczego Oddziału Reprezentacyjnego Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 pułku ułanów poznańskich, Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich, czy Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”.
Cezary Kucharski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS