A A+ A++

Oddział dziecięcy szubińskiego szpitala chwilowo zawiesił działalność. – Na razie nic nie zamykamy. Jeden z lekarzy tego oddziału jest na zwolnieniu chorobowym – mówi prezes zarządu Adrianna Nowicka.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski wyraził zgodę na czasowe, a dokładnie od 1 sierpnia do 30 września zaprzestanie działalności szubińskiego Oddziału Pediatrycznego Nowego Szpitala w Nakle. Wcześniej zasięgnął opinii Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W opublikowanej przez jeden z portali społecznościowych informacji można znaleźć uzasadnienie decyzji. Jej fragment brzmi: „ […] po przeprowadzonej analizie uwzględnia się powody podane w piśmie Nowego Szpitala w Nakle i pozytywnie opiniuje wniosek o czasowe zaprzestanie działalności Oddziału Pediatrycznego we wnioskowanym okresie” .

Zgodnie z procedurą jednostka służby zdrowia musi miesiąc przed czasowym bądź definitywnym zamknięciem złożyć wniosek do wojewody. Tak też się stało. Prezes zarządu Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie w rozmowie telefonicznej wyjaśniła Pałukom powody decyzji: – Jeden z lekarzy tego oddziału jest na zwolnieniu chorobowym. Chcemy aby spokojnie się wyleczył. Sytuacja kadrowa jest bardzo trudno, więc ciężko o zastępstwo. Bez względu na przyczyny zawieszenia pracy jakiegokolwiek oddziału musimy poinformować o tym wojewodę i uzyskać jego zgodę. Nie ważne, czy robimy remont, mamy epidemię lub zwalnia się lekarz. Chodzi o to żeby dany rejon była zawsze zabezpieczony. Na razie nic nie zamykamy.

Pani prezes wyjaśniła, że obłożenie pediatrii było niewielkie. Poza tym jest mało porodów. Przychodnie lekarzy rodzinnych, w których pozatrudniani są pediatrzy funkcjonują bardzo dobrze, dlatego chwilowo poradzą sobie bez oddziału dziecięcego. Jako przykład prezes Nowicka podała zamknięcie porodówki w Żninie z powodu małej liczby porodów.

Nieco inny wydźwięk mają słowa opublikowane na internetowych portalach. Tam czytamy, że szubiński oddział będzie zamknięty „na dniach”. Jednak przedstawicielka Penta Hostpitals, czyli międzynarodowej sieci szpitali i przychodni w Europie Środkowo-Wschodniej przekazała mediom informację o treści: „ […] prośba ma związek z możliwością wystąpienia trudności z zapewnieniem ciągłości udzielania świadczeń lekarskich w Oddziale Pediatrii. Problem z zapewnieniem ciągłości udzielania świadczeń ma charakter przejściowy, jest bowiem wynikiem braku dostępności jednego z lekarzy, który aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim”. Te słowa potwierdzają wiarygodność informacji uzyskanych przez nas od prezes Adrianny Nowickiej. Niepokój mogą jednak budzić słowa sugerujące nieprzewidywalne decyzje w przyszłości. Brzmią one „na razie”.

Zapytaliśmy rzecznika wojewody kujawsko-pomorskiego o sytuację w pozostałych placówkach dysponujących oddziałami pediatrycznymi. Poinformujemy, co odpowiedział.

Cezary Kucharski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSmugi samolotowe zwiększają globalne ocieplenie
Następny artykułNawet 5 mln zł dla bibliotek i domów kultury. Jak składać wnioski?