15 stycznia ruszy rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia. A 25 stycznia zaczną się populacyjne szczepienia. Przychodnie od kilku dni przeżywają oblężenie.
Wszystko wyjdzie w praniu
W piątek – 15 stycznia – wszyscy Polacy powyżej 80. roku życia dostaną automatycznie wystawione w informatycznym systemie e-skierowanie na szczepienie – i zostaną zarejestrowani w Narodowym Programie Szczepień. Ale by skorzystać z tego skierowania, każdy sam musi się zarejestrować do wybranego punktu szczepień. Przy zapisach wystarczy podać nazwisko i numer PESEL.
Gdzie można się zaszczepić na COVID-19 w Poznaniu i Wielkopolsce? Znamy listę placówek
Na szczepienie można zapisać się telefonicznie poprzez bezpłatną infolinię NFZ (numer tel. 989) albo przez internetowy portal pacjent.gov.pl (szczepimysie, strona ma działać już od północy) lub bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień, czyli w przychodni i szpitalu.
– Ludzie dzwonią. Zainteresowanie jest już dziś ogromne – opowiadał nam w czwartek lekarz z Wielkopolskiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej.
Przychodnie deklarują, że zatrudnią w piątek w rejestracji większą obsadę.
– Spodziewamy się w piątek masy telefonów, dlatego prosimy pacjentów, aby uzbroili się w cierpliwość, jeśli nie będą mogli się dodzwonić – mówi Karolina Chełka, kierowniczka administracji w Niepublicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej “Profmedica”.
30 szczepionek tygodniowo to za mało
O co pytają mieszkańcy? – Czy na pewno zostaną zaszczepieni i kiedy to nastąpi? Czy już 25 stycznia? Odpowiadamy zgodnie z prawdą: jeżeli ministerstwo nie wprowadzi żadnych zmian, a szczepionki dotrą do nas na czas, to teoretycznie jest to możliwe. Ale na razie resort twierdzi, że każdy punkt w Polsce dostanie na początek 30 dawek szczepionki tygodniowo. Czyli bardzo niewiele – mówią pracownicy punktu szczepień Medikor przy ulicy Braniewskiej w Poznaniu.
I przypominają, że populacja Polaków, którzy skończyli 80 lat, liczy około 1,75 mln osób.
Na razie każdy punkt szczepień sam ustala harmonogram pracy: jak i kiedy będzie szczepić. Ale to też może się zmienić, bo Narodowy Program Szczepień wciąż ewoluuje. Lekarze skarżą się, że NFZ i resorty zdrowia wydają nowe wytyczne.
– Póki co nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak to wszystko będzie wyglądać, ponieważ przy każdym tak ogromnym przedsięwzięciu przez pierwsze tygodnie panuje zamieszanie – mówią lekarze.
Wyborcza to Wy
Czy Ty lub Twoi bliscy mieliście problem z zarejestrowaniem się do szczepienia przeciwko covid? A może wszystko poszło dobrze? Opowiedz nam o tym! Wyślij e-mail ([email protected]) lub wiadomość na Facebooku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS