A A+ A++

Muzeum Gdańska w tym roku obchodzi jubileusz 50 lat istnienia i z tej okazji 2 kwietnia otwarta zostanie wystawa czasowa opowiadająca o historii zabytków, które w 1970 roku trafiły do zbiorów muzeum. Podczas uroczystej gali zaprezentowany będzie także odrestaurowany gdański zabytek, który został ocalony od zapomnienia. Będzie też wystawa poświęcona Wolnemu Miastu Gdańsk w setną rocznicę jego powołania, ekspozycja prac Dominika Włodarka, wystawy plenerowe na Twierdzy Wisłoujście, Siedlcach czy w Kuźni Wodnej w Oliwie.  

– Łącznie w 2020 r. zostanie otwartych 14 wystaw czasowych w oddziałach i w przestrzeni miejskiej, zostanie wydanych drukiem 15 publikacji, w tym zapowiadany na koniec 2019 r. „Gdańsk 1939” śp. Brunona Zwarry – mówi Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska. Ponadto Muzeum zorganizuje dwie konferencje: poświęconą muzealnictwu i utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska. 

– Równolegle będziemy pracować nad przeniesieniem Muzeum Bursztynu do Wielkiego Młyna, rewitalizować koszary napoleońskie przy Twierdzy Wisłoujście pod Centrum Turystyczno-Archeologiczne, a nasz dział digitalizacji umieści w internecie kilka tysięcy nowych kopii cyfrowych zdjęć widoków i przedmiotów związanych z dawnymi i współczesnymi dziejami Gdańska – dodaje Gierszewski. 

Od pierwszego stycznia stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego objął Jacek Friedrich. Jakich wystaw można się spodziewać? Póki co nie jest to wiadome, ale można oglądać trwające w oddziałach muzeum wystawy otwarte pod koniec minionego roku: “Pokaz siedmiu obrazów Mariana Mokwy pochodzących z kolekcji sopockiego Grand Hotelu” i “Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej. NOWE SPOJRZENIE” w Pałacu Opatów, “Baumgart/Pijarski. Laboratorium prac fotograficznych” i “Sztuka w 20-leciu międzywojennym. W stronę tradycji” w Zielonej Bramie. 

Sztuka współczesna i sztuka młodych

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w zeszłym roku zorganizowało kilka ważnych wystaw, m.in. Franciszki Themerson, Michała Szlagi czy wystawę japońskiej sztuki awangardowej. W tym roku instytucja do najważniejszych w swoim programie zalicza wystawę polskiej artystki współczesnej Elżbiety Jabłońskiej “Znikanie”, ekspozycję prac argentyńsko-meksykańskiego artysty Enrique Jezika, zgłębiającego temat form przemocy w codziennym życiu (wojna, manipulacja informacjami, dostęp do broni) i koreańskiego fotografa i performera Kyungwoo Chuna, który w swoich pracach skłania odbiorców i odbiorczynie do refleksji nad własnym życiem. 

Jak co roku powróci cykl Art & Science Meeting, którego głównym bohaterem będzie Chris Salter: artysta i naukowiec, jeden z dyrektorów Hexagram Network, który w swojej działalności bada, w jakim stopniu ludzkie zmysły są kształtowane przez algorytmy. Wystawa prac naukowca odnosi się do jego publikacji “Self-sendored: The Transformation of Senses in the Algorithmic Age”. W 2020 roku ma powrócić także festiwal sztuki w przestrzeni publicznej – Niefestiwal.  

Wiele wystaw, bo aż 12 przygotowała na 2020 rok Gdańska Galeria Miejska. Wśród nich m.in. kolejna odsłona Gdańskiego Biennale Sztuki, monograficzne wystawy, m.in. rzeźbiarki Ady Majdzińskiej, laureata nagrody GGM w konkursie na najlepsze dyplomy ASP Marka Wodzisławskiego czy Agnieszki Polskiej, której wystawa “The Demon’s Brain” powstała w ramach nagrody dla młodych twórców i twórczyń przyznawanej przez Galerię Narodową w Berlinie.

Z wystaw zbiorowych warto zwrócić uwagę na planowaną na sierpień ekspozycję “Szkoła Sopocka Grupa Gdańska”, kuratorowaną przez Martę Wróblewską “Poetykę recyklingu” czy pokazywaną m.in. w Nowym Jorku “How to make a Monument (dis)appear”, w ramach której artyści przyglądają się statusowi prawnemu oraz prawom i obowiązkom sztuki w przestrzeni publicznej. Z cyklicznych wydarzeń GGM zorganizuje Present Performance, projekt kierowany do artystek i artystów Głęboka Woda i po raz kolejny wraz z IKM będzie współorganizować Narracje.  

Zuzanna Bartoszek, Natalia LL i loże masońskie

Miniony rok dla sopockich instytucji kultury był rokiem dobrym, jak informuje magistrat, był “rokiem rekordowym”. Co więc przygotowało Muzeum Sopotu i Państwowa Galeria Sztuki? To pierwsze zorganizuje dwie wystawy czasowe: jedną poświęconą sopockiej masonerii, a drugą przypominającą o sopockim zakładzie galanteryjnym “SopotPlast”. Jej podstawą będą historie opowiedziane przez byłych pracowników zakładów.  

Z kolei PGS jak zwykle ma bardzo długą listę zaplanowanych ekspozycji. Ciekawie zapowiada się pierwsza pośmiertna wystawa poznańskiego artysty Leszka Knaflewskiego, ekspozycja poświęcona Brunonowi Schultzowi “Bruno Schultz wśród artystów swoich czasów” przygotowana przez Igora Chomyna (kurator wystawy poświęconej Janowi Matejce), monograficzne wystawy Macieja Świeszewskiego i Izy Tarasiewicz. Ważnymi wystawami mogą być te poświęcone Natalii LL i Zuzannie Bartoszek.  

Z Gdyni do Tel Awiwu

Bardzo ciekawie zapowiada się tegoroczna oferta Muzeum Miasta Gdyni. W marcu odbędzie się otwarcie gdyńskiej odsłony wystawy “Gdynia-Tel Awiw”, którą od jesieni zeszłego roku trwa w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Chociaż oba miasta dzielą tysiące kilometrów, mają ze sobą o wiele więcej wspólnego, niż to mogłoby się wydawać. Fanów i fanki muzyki alternatywnej może zainteresować przełożona z zeszłego roku wystawa “Przekaz”, poświęcona gdyńskiej scenie alternatywnej, ważnemu zjawisku w polskiej muzyce i kulturze lat 80.

Bohaterem wystawy w ramach cyklu “Polskie Projekty Polscy Projektanci” będzie projektant Janusz Kaniewski. Współprojektował samochody Ferrari, jest współautorem aktualnego logo koncernu Fiat, doradzał także prezydentowi Gdyni i był kuratorem i współorganizatorem Gdynia Design Days. Monograficzna wystawa organizowana w ramach GDD przybliży sylwetkę i projekty przedwcześnie zmarłego projektanta. W programie muzeum jest także wystawa o historii gdyńskich kin, gdyńskiej firmie technologicznej Radmor, a rok zakończy wystawa poświęcona Grudniowi ‘70.  

Skromniejsze plany ekspozycyjne ma Muzeum Emigracji w Gdyni. Na wiosnę 2020 roku zaplanowało wystawę czasową poświęconą emigracji górników oraz ich rodzin do Francji i Belgii.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Gniezno: Nowe przepisy wzbudziły niepokój importerów aut używanych
Następny artykułWłamali się do garażu i ukradli dwa rowery