Sztuczne serca, które mogą okazać się ratunkiem dla części osób cierpiących na śmiertelną niewydolność serca, trafią do sprzedaży w Europie po tym, jak urządzenia francuskiej firmy Carmat otrzymały zezwolenie regulacyjne. Na razie będzie to pomoc dla osób czekających na przeszczep.
Firma twierdzi, że planuje rozpocząć sprzedaż swojego produktu pod nazwą Aeson w drugim kwartale tego roku.
Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby naśladować prawdziwe serce przy użyciu materiałów biologicznych i czujników.
Ważący niecały kilogram (900 g) i zasilany bateriami mechanizm działa jak mechaniczna pompa regulująca przepływ krwi.
„Ideą tego serca, które narodziło się prawie 30 lat temu, było stworzenie urządzenia, które miałoby zastąpić przeszczep serca, urządzenia, które działa fizjologicznie jak ludzkie serce, pulsującego, samoregulującego się i kompatybilnego z krwią” – wyjaśniła agencji Reuters Stéphane Piat, dyrektor generalny Carmat.
Urządzenie ma na celu zastąpienie prawdziwego serca na lata u pacjentów ze schyłkową dwukomorową niewydolnością serca. Na razie zostało jednak zatwierdzone jako tymczasowy implant dla osób, które oczekują na przeszczep serca.
Choroby serca pozostają jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Niewystarczająca liczba dawców do przeszczepów to powszechny problem. Według szacunków w Europie Zachodniej na listach oczekujących na przeszczep serca czeka ok. 2 tys. pacjentów z obukomorową niewydolnością serca.
Źródło: france24.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS