Sztuczna Inteligencja (SI) coraz bardziej wpływa na nasze życie. Eksperci są zgodni, że kraje, które nad nią nie pracują, będą znacznie wolniej się rozwijać. Cieszy więc wysokie miejsce Polski w rankingu osiągnięć naukowych związanych z SI.
Rozwój Sztucznej Inteligencji przyspiesza z roku na rok. Dotyczy on biznesu i nauki. Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) przygotował raport, dotyczący publikacji naukowych w zakresie SI w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych w latach 2010-2021. Raport pokazuje, że w tym czasie na świecie powstało 949 tys. prac na temat SI – z czego aż 14 tys. przy udziale naukowców z Polski, czyli 1,2% wszystkich publikacji. Dzięki temu, nasz kraj zajął piąte miejsce pod względem liczby publikacji spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.
Polska nauka aktywna w obszarze SI
– Nasz ośrodek aktywnie rozwija sztuczną inteligencję. Pracujemy nad narzędziem wykorzystującym ją do identyfikacji podwójnej jakości produktów, dzięki czemu łatwiej zidentyfikować nieuczciwego producenta, który w różnych krajach oferuje te same towary różniące się jakością. Opracowaliśmy system IT, który pomaga wykryć w umowach niedozwolone klauzule. Wspieramy radiologów w wykrywaniu raka prostaty i tworzymy systemy rozpoznające symptomy depresji w mediach społecznościowych – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI. – Wszystkie te systemy oparte są na algorytmach sztucznej inteligencji.
Chiny liderem
Najwięcej prac dotyczących SI w naukach ścisłych i technicznych wydano w Chinach (257 tys.), USA (140 tys.) oraz Indiach (105 tys.). W Unii Europejskiej były to Niemcy (36,9 tys.), Francja (28,6 tys.), Włochy (27,9 tys.), Hiszpania (26,6 tys.) i Polska (14 tys.). Liderem jest Akademia Górniczo-Hutnicza (1358 prac), dalej Politechnika Warszawska (1292), Politechnika Wrocławska (1256) i Politechnika Śląska (1144).
– W naszej pracy Sztuczną Inteligencję traktujemy, jako obszar informatyki, algorytmy wykonywane na komputerach. Pozwala to szybko analizować duże ilości danych, znajdować w nich wzorce, obliczać statystyki, co może być postrzegane jako działanie inteligentne – wyjaśnia Salon24 dr Robert Nowak, kierownik Zakładu Sztucznej Inteligencji w Instytucie Informatyki Politechniki Warszawskiej.
– Skupiamy się na rozwoju takich algorytmów, skracaniu czasu na znajdowanie rozwiązań i wdrażaniu ich w praktyce współpracując z branżą biomedyczną, energetyczną, ubezpieczeniową, handlem elektronicznym i motoryzacyjną. Na kierunku Informatyka powstała specjalizacja „Sztuczna inteligencja”, wydaliśmy też książkę „Sztuczna inteligencja dla inżynierów – dodaje.
SI to wyzwanie dla naukowców
– Badania nad SI to dla nas kierunek pracy naukowej, pozwalający zrozumieć złożone zagadnienia dotyczące ludzkiego umysłu i naśladowania jego zdolności do wykonywania skomplikowanych działań w środowisku cyfrowym – tłumaczy Salon24 prof. Tomasz Kajdanowicz z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej. – Takie badania są szczególnie ważne dla rozwoju technologii, ponieważ dostarczają nowych sposobów wykorzystywania sztucznej inteligencji w użytecznych produktach i usługach. Pozwalają na lepsze zrozumienie złożonych zagadnień związanych z uczeniem i możliwościami naśladowania, a nawet polepszania sprawności ludzkiego umysłu w wykonaniu określonych zadań – wspomina.
– Do prac badawczych zapraszamy studentów, bo praca z młodzieżą stanowi cenne źródło wiedzy i perspektyw na rozumienie złożonych problemów i tego, jak sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie. Poprzez badania uczenia maszynowego oraz m.in. analizę danych i przetwarzanie języka naturalnego, jesteśmy w stanie tworzyć technologię, pozwalające komputerom wykonywać zadania, które wcześniej były możliwe tylko dla człowieka. Od wykonywania prostych mechanicznych czynności do rozwiązywania skomplikowanych problemów medycznych. Ważne, byśmy wypracowali wiarygodne i wydajne techniki, a sztuczna inteligencja służyła dobru ludzi, a nie tylko jej twórcom – stwierdza Kajdanowicz.
W tym roku w Łodzi odbędzie Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji, którą organizuje Politechnika Łódzka.
Tomasz Wypych
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS