Pabianickie Centrum Medyczne pochwaliło się nowoczesnym oprogramowaniem wspomagającym lekarzy z oddziału Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej.
Chodzi o wideokolonoskop wyposażony w oprogramowanie, czyli tzw. sztuczną inteligencję. Sprzęt kosztował blisko 300 000 złotych i jest to jedyne takie urządzenie w naszym województwie. N ten cel PCM otrzymał również
dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Projekt zakłada dofinansowanie na kwotę 90 000 zł.
– To co dla nas zbudowano to sprzęt, który „był uczony” przez ludzi najlepszych w naszym zawodzie i cechuje się doświadczeniem setek endoskopistów z całego świata – mówi Dariusz Fisiak, kierownik oddziału. – Powtarzalność „sztucznej” inteligencji jest rewelacyjna i pomaga nam w wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości.
Kolonoskopia to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. W pabianickim szpitalu wykonuje się rocznie około 12 000 zabiegów endoskopowych z czego około 6000 to kolonoskopie.
– Rak jelita grubego jest drugim co częstotliwości występowaniem nowotworem złośliwym – informuje Justyna Kotynia, kierownik Oddziału Gastroenterologicznego Leczenia Jednego Dnia. – Bezobjawowy rak jelita grubego we wczesnej postaci nie daje objawów, tym bardziej profilaktyczne badania są wskazane.
PCM prowadzi profilaktyczne badania kolonoskopii bez skierowania lekarskiego dla osób od 50 do 65 roku życia. Na badania mogą też zgłaszać się osoby, których najbliżsi członkowie rodziny (w linii prostej) zmagali się z nowotworem jelita grubego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS