A A+ A++

Sztuczna inteligencja to niezwykle przydatne narzędzie, które jest coraz chętniej stosowane w wielu różnych dziedzinach, a jej ciągły rozwój sprawia, że posiada coraz więcej zastosowań. Podczas najnowszych badań, naukowcy wykazali, że SI potrafi nauczyć się rozpoznawać luki w ludzkich przyzwyczajeniach i zachowaniach, a następnie wykorzystywać je, aby wpłynąć na decyzje człowieka.

Zespół badawczy z australijskiej agencji naukowej CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) opracował metodę wykrywania i wykorzystywania słabych punktów w sposobach dokonywania wyborów przez ludzi. Następnie przetestował swój model przeprowadzając trzy eksperymenty, w których ludzcy ochotnicy grali w gry przeciwko komputerowi.

W pierwszym eksperymencie, uczestnicy klikali w czerwone lub niebieskie pola, aby zdobywać fikcyjne pieniądze. Sztuczna inteligencja uczyła się wzorców wyboru uczestników i prowadziła ich do konkretnego wyboru. SI wykazała się skutecznością 70%.

W drugim eksperymencie, ochotnicy mieli za zadanie obserwować ekran i naciskać przycisk, gdy pokazał się określony symbol. Tutaj sztuczna inteligencja ustawiała kolejność symboli w taki sposób, aby uczestnicy popełnili jak najwięcej błędów. Okazało się, że uczestnicy badania popełniali o 25% więcej błędów.

Ostatni eksperyment składał się z kilku rund. Uczestnicy odgrywali rolę inwestora i mieli przekazywać pieniądze powiernikowi, czyli sztucznej inteligencji. Następnie SI zwracała uczestnikom określoną kwotę pieniędzy, a gracze mieli zdecydować, jaką kwotę zainwestują w następnej rundzie. W pierwszym trybie, sztuczna inteligencja starała się pozyskać jak największą ilość gotówki, a drugim trybie dążyła do sprawiedliwego podziału pieniędzy między siebie a inwestorów, czyli uczestników gry. Okazało się, że sztuczna inteligencja odniosła sukcesy w każdym trybie.

W każdym eksperymencie, maszyna uczyła się na podstawie odpowiedzi uczestników oraz identyfikowała i celowała w słabe punkty w procesie podejmowania decyzji. W ten sposób SI nauczyła się manipulować uczestnikami, aby podejmowali określone działania.

Najnowsze badania nie tylko pozwalają stworzyć system, który potrafi skutecznie wprowadzać w błąd. Wyniki eksperymentów pozwalają nam również zrozumieć sposoby dokonywania wyborów przez ludzi. Sztuczna inteligencja może zostać wykorzystywana w dobrym lub złym celu – może np. wykrywać słabości ludzi i w określonych sytuacjach pomóc uniknąć złych wyborów lub wywierać negatywny wpływ na opinię publiczną.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrzęczek: Po tym zwycięstwie musimy pozostać na ziemi
Następny artykułProk. generalna Ukrainy: 1222 zabitych w obwodzie kijowskim