Włoski zespół badawczy pod kierownictwem papirologa z Uniwersytetu w Pizie, Graziano Ranocchii, dokonał niezwykłego odkrycia. Wykorzystując najnowsze technologie, w tym sztuczną inteligencję, udało im się ustalić dokładne miejsce pochówku legendarnego filozofa Platona w Atenach.
Jak donosi Arkeonews, kluczem do tego przełomowego odkrycia była analiza starożytnych papirusów znalezionych w zaginionym mieście Herkulanum, niedaleko współczesnego Neapolu. Papirusy, zawierające ponad 1800 zwojów, zostały odkryte już w XVIII wieku, ale dopiero teraz udało się je odczytać przy użyciu technologii sztucznej inteligencji. Dzięki temu zidentyfikowano o 30% więcej tekstu, niż było to wcześniej możliwe.
Wśród tych bezcennych dokumentów znajdował się papirus autorstwa Filodemusa z Gadary, w którym szczegółowo opisano historię Akademii Platona. To właśnie te informacje pozwoliły zespołowi Ranocchii ustalić, że Platon został pochowany w Akademii, w ogrodzie niedaleko Świątyni Muz.
“Tekst Filodemusa jednoznacznie wskazuje na to miejsce jako na grób Platona” – podkreśla Graziano Ranocchia. “Dzięki analizie przeprowadzonej przez sztuczną inteligencję mogliśmy zweryfikować i uzupełnić naszą wiedzę na temat tego niezwykłego filozofa”.
Odkrycie to rzuca także nowe światło na inne aspekty życia Platona. Okazuje się, że filozof mógł być sprzedany w niewolę albo po śmierci Sokratesa w 399 roku p.n.e., albo podczas podboju Eginy przez Spartan w 404 roku p.n.e. Do tej pory sądzono, że taka sytuacja miała miejsce w 387 roku p.n.e. w Syrakuzach.
Platon, uważany za jedną z najważniejszych postaci w historii filozofii starożytnej Grecji, założył w Atenach pierwszą instytucję szkolnictwa wyższego na Zachodzie – Akademię. Jego idee i koncepcje wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli filozoficznej, a ich echa słychać do dziś.
Odkrycie grobu Platona przy użyciu sztucznej inteligencji to kamień milowy w badaniach nad życiem i spuścizną tego wybitnego filozofa. Być może w najbliższej przyszłości nowe technologie pozwolą nam jeszcze lepiej zrozumieć i docenić wkład Platona w rozwój ludzkiej myśli.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS