A A+ A++

Liczba wyświetleń: 307

Orzeczenie Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii zablokowało wieloletnie próby doktora Stephena Thalera dotyczące rejestracji patentów na stworzony przez niego system DABUS (urządzenie do autonomicznego ładowania ujednoliconej świadomości). Thaler nie jest bezpośrednio zainteresowany przyznaniem AI praw własności intelektualnej, ale przekonuje, że DABUS jest inteligentny i że pozwy to dobry sposób na zwrócenie uwagi na „nowy gatunek inteligentnych istot” i ich praw.

Thaler przez lata próbował uzyskać patenty na dwa wynalazki stworzone przez jego „kreatywną maszynę” sztucznej inteligencji DABUS. Teraz Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii odrzucił jego apelację o uznanie „maszyny kreatywnej sztucznej inteligencji” DABUS za autora patentów. W swoim postanowieniu sąd powołuje się na przepis brytyjskiego prawa patentowego, który wymaga, aby twórcą była osoba fizyczna. W orzeczeniu zauważono, że sądu nie interesuje, czy ulegnie to zmianie w przyszłości.

Pierwsza próba rejestracji przez firmę Thaler patentów na „rusztowanie neuronowe” i „pojemnik fraktalny” rzekomo wynalezione przez firmę DABUS miała miejsce w 2018 roku. Jednakże brytyjski Urząd ds. Własności Intelektualnej zażądał wskazania we wniosku prawdziwej osoby i wycofał wniosek po tym, jak Thaler odmówił. Thaler zaskarżył tę decyzję do Sądu Najwyższego, a następnie do Sądu Apelacyjnego, który orzekł: „Tylko osoba może mieć prawa (do własności intelektualnej). Maszyna nie może”.

Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych również odrzucił wniosek Thalera. Thaler pozwał Urząd ds. Praw Autorskich Stanów Zjednoczonych (USCO), domagając się uznania praw autorskich firmy DABUS do dzieła sztuki. Sąd Okręgowy Kolumbii orzekł, że „autorstwo ludzkie jest zasadniczym wymogiem praw autorskich”, a Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w ogóle odmówił rozpatrzenia sprawy, pozbawiając Thalera dalszej możliwości przedstawienia swojej racji.

Prawnicy firmy Thaler twierdzą, że decyzja brytyjskiego Sądu Apelacyjnego potwierdziła, że „brytyjskie prawo patentowe jest obecnie całkowicie nieodpowiednie do ochrony wynalazków tworzonych autonomicznie przez maszyny sztucznej inteligencji”. Chociaż Wielka Brytania i Stany Zjednoczone odrzuciły petycje Thalera, odniósł on sukces w takich krajach jak Australia i Republika Południowej Afryki. W Republice Południowej Afryki system patentowy nie wymaga sprawdzania i można tam opatentować nawet koło. W Australii sąd patentowy zdecydował, że DABUS można uznać za autonomicznego wynalazcę, ale wszystkie wynalazki muszą należeć do Stephena Thalera.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Sztuczna inteligencja, Wielka Brytania, Wynalazki

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻyczenia świąteczne z Urzedu Miejskiego w Łasku
Następny artykuł1,5 mln zł tygodniowo przynosiła gangowi działalność laboratorium narkotyków