Wymiary: około 1 x 1,1 metra. Ponad 100 pamiątkowych gwoździ w drzewcu. Historyczny sztandar Olimpii Elbląg został wyeksponowany w pomieszczeniu, w którym przygotowywana jest wystawa dokumentująca dzieje Olimpii Elbląg i zespołu Oldboj Olimpia Elbląg.
1966 – to nie był zwykły rok w historii elbląskiej Olimpii. Piłkarze po raz drugi w historii zdobyli Wojewódzki Puchar Polski. W finale na boisku przy ul. Krakusa Olimpijczycy pokonali gdańską Gedanię 4:1; po trzech bramkach Józefa Bujko o i po jednej Teofila Nahorskiego. W rozgrywkach centralnych podopieczni Witolda Kamieńskiego pokonali 3:1 łódzki Start i ulegli 0:2 Legii Warszawa. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.
Do sekcji kajakowej wrócił trener Tadeusz Rumiej, Efektem były cztery medale na Mistrzostwach Polski Juniorów: Zbigniew Grajkowski wywalczył złoto na 1000 metrów, Tadeusz Bieliński srebro na 10 tys. metrów i brąz na 1000 metrów (wszystkie medale w K-1). W dwójce elbląska osada, w skład której weszli obaj kajakarze, wywalczyła srebro na 1000 metrów.
A to tylko część sukcesów Olimpii w 1966 r. W sobotę, 17 grudnia 1966 r. w sali widowiskowej Zamechu przy ul. Fabrycznej świętowano 20. urodziny klubu. Tu tytułem wyjaśnienia: wówczas za datę powstania klubu uznawano rok 1946. 9 maja 1946 r. piłkarze Olympii [tak zapisywano nazwę klubu] w pierwszym meczu pokonali Milicyjny Klub Sportowy Elbląg 3:1 (1:1). Bramki dla Olimpii zdobyli: Grudziński IV – 1 i Ocipka II – 2. Dla MKS – Malowaniec. Pewną ciekawostką jest fakt, że piłkarze grali wówczas bardzo ofensywnym ustawieniu 2 – 3 – 5 [dwóch obrońców, trzech pomocników, pięciu napastników). Więcej o początkach Olympii Elbląg pisaliśmy tutaj.
W 1945 r. w B klasie grała drużyna Syreny Elbląg. Więcej o niej pisaliśmy tutaj.
Wracamy do grudnia 1966 roku. „Uroczystości związane z obchodzonym jubileuszem odbyły się 17 grudnia 1966 roku, w strojnej na tę okazję, sali widowiskowej Zamechu (dawnej sali sportowej Stali), do której przybyli najstarsi i najdawniejsi działacze i zawodnicy. Klub otrzymał piękny sztandar , a jego pionierzy i założyciele odznaczenia państwowe i klubowe“ – możemy przeczytać w książce „Przez historię klubu sportowego Olimpia Elbląg“ pod red. Zenona Lecyka.
Od tej chwili sztandar towarzyszył Olimpijczykom przez kolejne kilkadziesiąt lat historii. Na pozór trochę w cieniu, ale Dariusz Kaczmarczyk zawsze wiedział, gdzie on aktualnie się znajduje.
W ostatnich dniach wrócił tam, gdzie powinien się prezentować. Działacze Oldboj Olimpia Elbląg sztandar umieścili na przygotowywanej wystawie przedstawiającej dzieje piłkarskiej sekcji piłki nożnej w Olimpii Elbląg oraz zespołu Oldboj Olimpia Elbląg. Wystawa znajduje się w jednym z pomieszczeń w budynku klubowym.
Warto zwrócić uwagę na drzewiec od sztandaru, w który wbito ponad 100 pamiątkowych gwoździ. Wbijali przyjaciele, sympatycy elbląskiego klubu. Wprawne oko zobaczy na główkach gwoździ nazwy takich klubów jak np. Zagłębie Sosnowiec, Motor Lublin, Stal Rzeszów, Górnik Zabrze i innych. Z elbląskich „swoje“ gwoździe mają m. in. Orzeł Elbląg, Start Elbląg oraz… Szkoła Podstawowa nr 2 i Technikum Mechaniczne…, a także Ignacy Malowaniec, były prezes ZKS Turmas, klubu istniejącego w latach 40. tych przy Zamechu.
Gablota (prawdopodobnie starsza od sztandaru) została poddana renowacji za sprawą Lecha Strembskiego, działacza Oldboj Olimpia Elbląg. Kolekcji dopełnia pamiątkowy proporczyk upamiętniający 20-lecie klubu.
W 2025 roku Olimpia będzie świętować swoje 80-lecie…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS