A A+ A++

Szpital wojewódzki to takie małe miasto w mieście. Kilka tysięcy pracowników, do tego setki pacjentów. Taki obiekt wymaga sporo energii, np. na ogrzanie i chłodzenie, a jako szpital również własnego zasilania w energię elektryczną. Takie urządzenia muszą być niezawodne i najlepiej bardzo nowoczesne. Dlatego szpital w Gorzowie zaczyna modernizację kotłowni i przechodzi z dotychczasowego, konwencjonalnego zasilania w energię elektryczną na silnik gazowy z generatorem prądu.

Inwestycja będzie kosztowała ponad 5 mln zł. Połowę pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Umowę na dotację podpisali członek zarządu Marcin Jabłoński w imieniu władz województwa lubuskiego oraz Jerzy Ostrouch, prezes zarządu szpitala – To inwestycja, o której myśleliśmy od dawna. Teraz mamy sprzyjające warunki i postanowiliśmy z nich skorzystać. Pod koniec przyszłego roku szpital w Gorzowie będzie korzystał z najnowszych rozwiązań technicznych, które pozwolą nam na zwiększenie bezpieczeństwa świadczenia usług medycznych poprzez podwójne zabezpieczenie lecznicy w energię elektryczną – mówił prezes Ostrouch.

Podpisanie umowy o dofinansowanie z RPO do modernizacji szpitalnej kotłowni Fot. Materiały prasowe WSzW w Gorzowie

Modernizacja kotłowni polega na zamontowaniu nowoczesnego silnika gazowego z generatorem prądu, kupnie kotła parowego z wytwornicą pary do silnika gazowego, budowie stacji transformatorowej oraz niezbędnych instalacji technologicznych. Po tej inwestycji lecznica będzie nie tylko na własne potrzeby produkowała prąd. Produkt uboczny w postaci gorącej pary zimą będzie wykorzystywany do ogrzania szpitala, a latem po schłodzeniu będzie klimatyzowała szpitalne pomieszczenia.

Z nowoczesnej kotłowni mają być same korzyści. Szpital liczy na oszczędności ok. 1,5 mln zł. Będą nie tylko efektem modernizacji, ale także pochodzić z dopłat z Zakładu Energetycznego, które przysługują jednostkom produkującym prąd w systemie kogeneracji. Nie mówiąc już o korzyściach dla środowiska i redukcji gazów cieplarnianych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomunikat dotyczący naborów i funkcjonowania Powiatoweg Urzędu Pracy
Następny artykułAlicja Węgorzewska mówi o szczepionkach. “Kiedyś nie było autyzmu”