“Nie dajemy już rady”. Petycja szpitali do Ministra Zdrowia
Szpitale coraz częściej alarmują o pogarszającej się sytuacji placówek zdrowia. W ostatnim czasie, po zmianie przepisów, w tym dotyczących wynagrodzeń, w czasie inflacji i gwałtownie wzrastających kosztów utrzymania szpitali co doprowadziło do zadłużenia szpitali powiatowych, zła sytuacja stała się jeszcze gorsza.
“Brakuje pieniędzy na opłacanie podstawowych rachunków, wypłaty dla pracowników i składki ZUS” – mogą przeczytać pacjenci w komunikacje szpitali o akcji “Czarna Polska Jesień”. Placówki zwracają się do Ministra Zdrowia z prośbą o pomoc. O co postulują?
- Pokrycie przez NFZ kosztów wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników ochrony zdrowia, niezależnie od formy zatrudnienia przy jednoczesnym określeniu akceptowalnej minimalnej i maksymalnej stawki wynagrodzenia.
- Umożliwienie kierownictwu szpitali kształtowania oferty świadczonych usług zdrowotnych poprzez tworzenie nowych oddziałów i poradni czy dopasowywanie liczby łóżek do potrzeb pacjentów i możliwości lokalowych, technicznych i personalnych danego szpitala.
Czarna Polska Jesień — petycja do Ministra Zdrowia o wzrost wyceny świadczeń
Szpitale powiatowe, zrzeszone w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego rozpoczęły akcję zbierania podpisów pod petycją do Ministra Zdrowia. Akcja wystartowała 7 listopada 2022.
Dyrekcja i personel szpitali prosi pacjentów o włączenie się do akcji i składanie podpisów pod petycją.
„Brakuje pieniędzy na opłacenie podstawowych rachunków” – alarmuje i pyta osoby korzystające z państwowej służby zdrowia: “Wkrótce Twój szpital może zostać zamknięty. Gdzie wtedy pójdziesz po pomoc”?
Podpisy można składać na formularzu udostępnionym między innymi na stronie portalu szpitalepowiatowe.pl.
Podwyżki w służbie zdrowia. Zdecydował rząd, płacą szpitale
Władysław Perchaluk, prezes Zarządu Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zwrócił uwagę, że pomimo iż podwyżki w służbie zdrowia wprowadzał rząd, to szpitale nadal nie dostają odpowiedniego dofinansowania i z własnych budżetów opłacają podniesione pensje.
Szpitale zrzeszone w związku otrzymują wycenę świadczeń wyższą o 4-8 proc. Tymczasem Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyliczyła, że aby sfinansować wzrost płac, trzeba zwiększyć wyceny o 22,4 proc.
“W efekcie system ochrony zdrowia rozpada się, a szpitalom powiatowym brakuje pieniędzy nawet na opłacanie składek ZUS” – powiedział prezes Związku Władysław Perchaluk.
Źródła: Szpitalepowiatowe.pl, Rynek zdrowia
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS