„W trudnej sytuacji Szpital Żywiec znalazł się nie ze swojej winy, ale wspólne wypracowanie rozwiązania jest konieczne by zapobiec zamykaniu kolejnych oddziałów i poradni. Pacjenci w Powiecie Żywieckim nie mogą zostać bez pomocy” – zaznaczają władze spółki. 1 października 2024 roku spółka InterHealth Canada Limited, posiadająca Szpital Żywiec, ponownie zwróciła się do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny z prośbą o spotkanie.
Przypomnijmy, że 2 września 2024 roku spółka ICZ Healthcare sp. z o.o., zarządzająca Szpitalem Żywiec i działająca w jego imieniu, złożyła do Wojewody Śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej od 7 października 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku pracy trzech oddziałów i dwóch poradni. Jak informowaliśmy:
Szpital nie był w stanie na czas wypłacać wynagrodzeń ze względu na zaburzoną płynność finansową, spowodowaną przeciągającym się brakiem uzyskania od Narodowego Funduszu Zdrowia pełnego pokrycia kosztów zrealizowanych świadczeń, w tym z tytułu nadwykonań.
Szpital Żywiec: Przez nierozliczone przez NFZ świadczenia nie jesteśmy w stanie zapewnić ciągłości pracy
Jak czytamy w komunikacie prasowym Szpitala w Żywcu “od marca br. ze współpracy ze szpitalem zrezygnowało łącznie 21 lekarzy, pozostały personel lekarski i pielęgniarski znacząco zredukował liczbę godzin pracy na rzecz ośrodka. Brak płynności finansowej szpitala wynika z istotnych opóźnień ze strony NFZ w płatnościach za tzw. świadczenia nielimitowane oraz w ogóle braku płatności za wykonane w bieżącym roku świadczenia limitowane (aktualna wartość niezapłaconych udzielonych świadczeń ponadlimitowych wynosi ponad 39 mln zł!) oraz zbyt niskich miesięcznych planów rzeczowo-finansowych szpitala”.
– Problemem jest nierozliczenie wykonanych przez Szpital Żywiec świadczeń udzielonych na rzecz pacjentów „pozaplanowych” (tzw. nadwykonania) oraz zbyt niskie plany rzeczowo-finansowe posiadane od lat przez szpital. Pomimo wielu starań partnera prywatnego, dyrekcji Szpitala Żywiec oraz przedstawicieli partnera publicznego – Powiatu Żywieckiego problem, z którym zmaga się Szpital Żywiec od wielu lat pozostaje nierozwiązany. Znajduje to potwierdzenie w stanie faktycznym
– potwierdza Wadim Kurpias, Dyrektor Zarządzający InterHealth Canada w Polsce, Prokurent ICZ Healthcare Sp. z o. o., która zarządza Szpitalem Żywiec i dodaje, że w związku z opisanym problemem w przestrzeni publicznej pojawia się jednak także wiele błędnych informacji.
– Chęć stworzenia w Szpitalu Żywiec specjalistycznej kliniki, „przeinwestowywanie” placówki czy też nierynkowe „przepłacanie” lekarzy to przykładowe zarzuty, z którymi zetknął się ośrodek. Prawda jest taka, że tego typu praktyki ani nie były podejmowane w przeszłości (pomijając inne względy, na takie działania nie byłoby Szpitala Żywiec po prostu stać), ani też nie są planowane w przyszłości. Jest to przykład dezinformacji, o której staramy się mieć szansę z Panią Minister Izabelą Leszczyną porozmawiać
– wyjaśnia Wadim Kurpias.
Szpital Żywiec: Zapłaćcie nam za 300 proc. nadwykonań i pozwólcie nam leczyć ludzi!
Dyrektor Zarządzający Szpitala w Żywcu zaznacza, że podczas spotkania z minister zdrowia Izabelą Leszczyną zarządcy szpitala chcą zaprezentować swoje działania i sytuację w oparciu o” merytoryczne informacje i rzetelne dane liczbowe”.
W imieniu spółki InterHealth Canada Limited Dyrektor Kurpias wyraził wolę pełnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia w celu znalezienia wspólnego rozwiązania trudnej sytuacji Szpitala Żywiec, w której szpital znalazł się nie ze swojej winy, a która trwa jednocześnie od wielu lat. Wspólne wypracowanie rozwiązania jest konieczne by zapobiec zamykaniu kolejnych oddziałów i poradni. Pacjenci w powiecie żywieckim nie mogą zostać bez pomocy – podkreśla Wadim Kurpias.
Źródło:
mat. prasowe
Aktualizacja: 02/10/2024 17:00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS