Redakcja portalu zebrała najczęściej pojawiające się pytania Czytelników w sprawie funkcjonowania Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, obecnie przemianowanego na jednoimienny szpital zakaźny.
Czy służba zdrowia w szpitalu w Starachowicach ma dostęp do testów na koronawirusa? Czy takie testy są wykonywane pracownikom oddziału zakaźnego / szpitala? Pracownicy PZOZ, którzy funkcjonują między nami, robią zakupy – mają styczność z lokalną społecznością, a mają styczność z koronawirusem, to czy są jakieś specjalne procedury wobec nich stosowane. Czy do szpitala w Starachowicach delegowani są pracownicy z innych jednostek medycznych czy jest to stały skład na oddziale zakaźnym. Jak wygląda procedura, kiedy pracownik opuszcza oddział zakaźny? Czy wśród tych pracowników są wykonywane testy na koronawirusa, bo przecież ktoś może przechodzić chorobę bezobjawowo. – Tak w olbrzymim skrócie brzmią pytania Czytelników.
Poniżej wyjaśnienia szpitala:
Oddział Chorób Zakaźnych działa w naszym szpitalu od wielu lat. W ubiegłym roku po adaptacji pomieszczeń został przeniesiony do nowej lokalizacji – Bloku C na I piętrze kompleksu głównego po uzyskaniu pozytywnej opinii sanitarnej. Zmiana lokalizacji znacznie wpłynęła na poprawę warunków pracy, hospitalizacji i bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i pacjentów Szpitala.
Personel Oddziału porusza się wyłącznie poprzez zespół pomieszczeń składających się ze śluzy umywalkowo-fartuchowej i śluzy szatniowej dla personelu. Wejście na oddział odbywa się z niezależnej klatki schodowej dostępnej bezpośrednio z zewnątrz budynku szpitala lub z windy przeznaczonej wyłącznie dla oddziału. Przy poczekalni znajdują się pomieszczenia związane z rejestracją i przyjęciem pacjentów oraz toaleta. Po zbadaniu i wstępnej diagnozie pacjenci są kierowani do przebieralni poprzez śluzę wejściową na oddział, a następnie do sal łóżkowych przekształconych w izolatki. Należy podkreślić, że oddział posiada własną oczyszczalnię ścieków promieniami UV, a utylizacja wyrobów jednorazowego użytku następuje bezpośrednio w oddziale (w urządzeniach zainstalowanych w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu oraz w urządzeniach do dekontaminacji wkładów jednorazowych w izolatkach).
Personel Oddziału Chorób Zakaźnych oraz wszystkich pozostałych komórek organizacyjnych stosuje się do przyjętych zasad zapewniających bezpieczeństwo zarówno pacjentom, pracownikom, jak i osobom, z którymi mają kontakt po wyjściu ze Szpitala. Są to obowiązujące procedury Systemu Zarządzania Jakością:
• PM-OSR-03 „Procedura dekontaminacji biologicznej. Postępowanie w SOR z IP w przypadku podejrzenia/stwierdzenia zachorowania na gorączkę krwotoczną” – przystosowana do obecnej sytuacji epidemicznej (zakażenia SARS-CoV-2),
• PE-11 „Zalecenia izolacji chorych w trakcie hospitalizacji”,
• PS-07 „Postępowanie odpadami”,
• PM-16 „Przyjęcie Pacjenta do Szpitala – procedury SOR”.
Szczególnie restrykcyjne procedury stosowane są przez personel Szpitala jednoimiennego w Starachowicach przy kontakcie z pacjentem z podejrzeniem/potwierdzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2:
• „Zakładanie i zdejmowanie środków ochrony osobistej (PPE)”,
• „Instrukcja dot. Zasad użytkowania odzieży ochronnej oraz postępowanie z odpadami medycznymi”
• „Schemat postępowania w przypadku podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u pacjentów w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia spowodowanych: urazem, udarem, przyczyną kardiologiczną lub innymi przyczynami nagłego pogorszenia stanu zdrowia dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) i Izb Przyjęć (IP)”,
• „Schemat postępowania dla POZ, AOS, NiŚOZ”,
• „Schemat postępowania dla zespołów ratownictwa medycznego systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne”
W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach prowadzone są szkolenia pracowników w ww. zakresie. Obowiązujące procedury i zasady ruchu pacjentów, personelu i materiałów oraz przyjętych rozwiązań technologicznych w zakaźnym Szpitalu jednoimiennym zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom naszego powiatu.
PZOZ w Starachowicach jako szpital jednoimienny, zabezpiecza w środki ochrony osobistej cały personel medyczny, niezależnie od tego na jakim oddziale pracuje.
Należą do nich ubrania jednorazowe, kombinezony barierowe, maseczki chirurgiczne oraz filtrujące FFP3 i FFP2, gogle, przyłbice, obuwie ochronne. Dzienne zużycie ww. środków ochrony osobistej przy obłożeniu 60 łóżek oscyluje na poziomie 1300 sztuk.
W przypadku rękawic jednorazowych jest ono trzykrotnie większe – zgodnie z obowiązującymi procedurami dotyczącymi bezpieczeństwa personelu.
Złożono zamówienie na 1000 sztuk tzw. „szybkich” testów w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 z przeznaczeniem na diagnostykę personelu PZOZ do wykorzystania w razie potrzeb.
– Jesteśmy wdzięczni wszystkim firmom, instytucjom i osobom prywatnym oraz oddolnym inicjatywom, które wspierają szpital przekazując darowizny pieniężne i rzeczowe – mówi w rozmowie z portalem specjalista ds. komunikacji PZOZ Małgorzata Kałuża.
Dodane: 03.04.20
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS