A A+ A++

Dzisiaj wojewoda opolski Adrian Czubak zorganizował konferencję prasową, by poinformować o zakończeniu prac przy budowie szpitala. Przekonywał, że sytuacja epidemiczna w Polsce już się ustabilizowała, a szpital tymczasowy odciąży w pracy pozostałe szpitale powiatowe, które zostały zaangażowane w walkę z pandemią. Na spotkanie zaproszono także posłankę PiS Violettę Porowską, która tłumaczyła, że inwestycja rozwiązuje problemy mieszkańców Opolszczyzny, którzy mieli utrudniony dostęp do ochrony zdrowia.

Rzeczywistość mniej optymistyczna

Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci przed świętami. Kiedy dokładnie? Tego nie wiadomo, ponieważ szpital nadal czeka na dostarczenie sprzętu. Z kolei łóżka, które pokazano na konferencji prasowej wojewody, pochodzą z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szpital nadal czeka na dostarczenie sprzętu pochodzącego z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych oraz przekazanego przez marszałka Andrzeja Bułę.

Szpital nie dysponuje też wystarczającą kadrą medyczną, by szpital mógł w pełni funkcjonować. Poszukiwania lekarzy trwają już od miesiąca i w tym celu wynajęto profesjonalną agencję zatrudnienia.

Pomogą lekarze z Ukrainy?

Szpital zapewnia, że w miarę możliwości będzie zwiększać bazę pacjentów, jednak jeśli nie zgłoszą się lekarze, potencjał szpitala tymczasowego zostanie niewykorzystany. Do tej pory do pracy w CWK zgłosiło się 17 lekarzy, 45 pielęgniarek i 40 ratowników.

Rozwiązaniem problemu zbyt małej liczby lekarzy w Polsce może okazać się otwarcie granic dla lekarzy ze Wschodu. Na taki scenariusz liczą m.in. zarządzający szpitalem tymczasowym w Opolu.

– Liczymy, że ustawa umożliwiająca sprowadzanie lekarzy spoza granic Unii Europejskiej, wejdzie w życie. Na tę chwilę mamy ponad 30 lekarzy z Ukrainy gotowych podjąć pracę w Opolu – tłumaczy Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który koordynuje pracę szpitala tymczasowego.

Poselski projekt łagodzący wymagania w stosunku do medyków spoza UE, którzy ubiegają się o możliwość wykonywania zawodu na terenie naszego kraju, został – pomimo sprzeciwu Naczelnej Izby Lekarskiej – przyjęty w piątek, 27 listopada. Teraz trafi pod obrady Senatu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStanisław Rokosz, wójt gminy Dębica: „Wygrana Latoszyna Zdroju na najbardziej ekologiczne uzdrowisko to dla nas ogromne wyróżnienie”. Kolejnym etapem rozwoju są „Termy Latoszyn”.
Następny artykułHiszpański dream team