A A+ A++

Bardzo podniosły charakter miały obchody 50-lecia powstania Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy. Z tej okazji 30 listopada 2023 odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowo- Szkoleniowa, połączona z otwarciem wyremontowanego skrzydła Przychodni Specjalistycznej przy Wybrzeżu Marszałka F. Focha w Przemyślu. Obchody zakończyła uroczysta gala jubileuszowa, podczas której uhonorowano zasłużonych pracowników szpitala.

Szpital w Żurawicy od czasu swojego powstania w 1973 r. przechodził liczne przeobrażenia organizacyjne. Zakres usług medycznych placówki systematycznie się powiększał. Zmieniał się personel, dyrektorzy. Na oficjalnej stronie internetowej szpitala czytamy: „Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie od dnia 01.04.1973 r. utworzono na bazie istniejących w Żurawicy oddziałów Jarosławskiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych samodzielną jednostkę – Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Żurawicy. Dyrektorem Szpitala został wówczas lek. med. Janusz Wałęga. (…) W 2008 roku szpital obchodził uroczystości związane z 35. rocznicą powstania. W trakcie obchodów nadano mu imię profesora Eugeniusza Brzezickiego i od tego momentu nosi nazwę: „Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny im. prof. Eugeniusza Brzezickiego w Żurawicy”.

Eugeniusz Brzezicki (ur. 1 grudnia 1890 we Lwowie, zm. 6 września 1974 w Krakowie) –  wybitny psychiatra, neurolog, kierownik Kliniki Psychiatrii Akademii Medycznej w Krakowie.

Uroczystości

W komunikacie przygotowanym dla mediów czytamy: „Uroczystości rozpoczęły się od otwarcia wyremontowanego skrzydła Przychodni Specjalistycznej przy Wybrzeżu Marszałka F. Focha, gdzie mieści się Centrum Zdrowia Psychicznego. Jest to miejsce, które oferuje bezpłatne usługi na rzecz zdrowia psychicznego dla osób dorosłych, mieszkańców Przemyśla oraz powiatu przemyskiego. Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny jest czynny codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 08 do 18. Do Centrum Zdrowia Psychicznego można się zgłosić w każdej chwili. Bez skierowania, bez rejestracji i kolejki.

Następnie odbyła się konferencja, podczas której zaproszeni prelegenci  przybliżyli słuchaczom zasady tworzenia i działalności Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, lekarze, pielęgniarki, przedstawiciele samorządów, towarzystw i szkół wyższych”.    

Punkt kulminacyjny

„Kulminacyjnym momentem była uroczysta gala jubileuszowa. Wśród zaproszonych gości, poza pracownikami szpitala, byli przedstawiciele administracji państwowej, jednostek samorządu terytorialnego, lokalnych instytucji, szkół i przedsiębiorstw. Podczas swojego wystąpienia dyrektor Bożena Ryczan podkreśliła znaczenie szpitala w systemie ochrony zdrowia,   oraz podziękowała pracownikom za zaangażowanie w wykonywaniu codziennej pracy.

Podkreśliła, jak istotne jest leczenie pacjentów chorych psychicznie i jaką rolę pełni żurawicka placówka w tym zakresie. Pracownicy szpitala otrzymali odznaczenia państwowe –Złote Medale za Długoletnią Służbę, resortowe odznaczenia państwowe Za zasługi dla ochrony zdrowia  oraz nagrody dyrektora szpitala dla pracowników z długoletnim stażem” – czytamy w komunikacie.  
(aw)

Autor: Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek na krajówce. Dwie osoby poszkodowane (ZDJĘCIA)
Następny artykułPolicja Zielona Góra: Sprawca zatrzymany, skradzione elektronarzędzia odzyskane i zwrócone właścicielowi.