A A+ A++

Całkowity koszt rozbudowy placówki to 55 mln zł, z czego 31 mln zł pochodziło z dofinansowania z Funduszy Europejskich. Szpital im. Mikołaja Kopernika stanie się wkrótce Wojewódzkim Centrum Onkologii.

Wzrasta liczba chorych na nowotwory

Celem rozbudowy placówki jest przede wszystkim obniżenie liczby osób umierających z powodów onkologicznych. Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost liczby chorych z zaawansowanymi nowotworami. Było to wynikiem ograniczeń w wykonywaniu badań profilaktycznych i skupienia uwagi medycyny na walce ze śmiertelnym wirusem. W Polsce rocznie z powodu raka umiera około 100 tysięcy osób. Nowotworom sprzyja niezdrowy styl życia, nadwaga, nieprawidłowa dieta, nadciśnienie i brak ruchu. Szpital im. Mikołaja Kopernika od wielu lat specjalizuje się w leczeniu onkologicznym, dlatego jego rozbudowa poprawiła jakość i dostępność usług medycznych dla pacjentów chorych na nowotwory.

Nowoczesna placówka

Dzięki rozbudowie istniejącego budynku głównego w szpitalu wydzielono część diagnostyczno-medyczną, gdzie powstała nowoczesna izba przyjęć z systemem kolejkowym. W nowym holu z poczekalnią oceniany będzie stan zdrowia pacjentów. W nowym budynku przy ul. Pabianickiej utworzono 14 nowoczesnych oraz przestronnych gabinetów specjalistycznych oraz 4 profesjonalnie wyposażone gabinety zabiegowe. Będzie to miejsce pracy dla zespołu koordynatorów onkologicznych. Lekarze będą mogli konsultować się i organizować konsylia w specjalistycznej sali multimedialnej. Do dyspozycji pacjentów oddane będą pokoje, w których w ciszy i bez pośpiechu będą mogli porozmawiać ze specjalistami. W nowym budynku znalazły się dwie pracownie: leków przeciwnowotworowych oraz żywienia pozajelitowego. Rozbudowano budynek szpitalnej apteki przystosowanej do potrzeb pacjentów onkologicznych, szatnie i pomieszczenia sanitarne. Zadbano również o otoczenie szpitala, dookoła placówki powstają nowe miejsca parkingowe i bezpieczne dojścia dla pieszych.

 

Fundusze Europejskie dla rehabilitacji nowotworowej w powiecie piotrkowskim

Leczenie onkologiczne wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu pacjenta. W powiecie piotrkowskim realizowano projekt rehabilitacji onkologicznej dla osób w wieku aktywności zawodowej, w trakcie leczenia lub po zakończonym radykalnym leczeniu z powodu choroby nowotworowej „Rehabilitacja onkologiczna dla mieszkańców województwa łódzkiego”. Celem programu było przywrócenie lub poprawa stanu psychofizycznego uczestnika projektu. Integralną częścią świadczeń udzielanych w programie była edukacja zdrowotna, która obejmowała wyrobienie nawyków warunkujących utrzymanie zdrowia. W ramach programu dostępne były też indywidualne konsultacje dietetyczne, interwencje psychologiczne i psychoterapeutyczne. Program realizowany był między innymi przez Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich poprawia się dostępność do badań i rośnie liczba pacjentów onkologicznych, którzy mogą skorzystać z nowoczesnych metod diagnostyki i terapii. Istotne jest jednak, że w przypadku chorób nowotworowych najważniejsza jest profilaktyka i zdrowy styl życia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW rytmie muzyki romskiej (zdjęcia)
Następny artykułSkuteczniejszy niż Ozempic? Nowy rewelacyjny lek na otyłość