A A+ A++

W zeszłym tygodniu w Muzeum Hechta w Hajfie doszło do niezwykłego incydentu, który wstrząsnął zarówno pracownikami placówki, jak i zwiedzającymi. 5-letni chłopiec, podczas wizyty z rodzicami, nieumyślnie rozbił jeden z cennych eksponatów – starożytny dzban pochodzący ze środkowej epoki brązu. Wiek tego artefaktu szacowany był na co najmniej 3500 lat.

Do incydentu doszło, gdy chłopiec imieniem Alex, zaintrygowany wyglądem dzbana, postanowił “lekko pociągnąć” za niego, aby zobaczyć, co znajduje się w środku. Niestety, delikatny artefakt nie wytrzymał nacisku i upadł na ziemię, rozbijając się na kawałki. Jak relacjonuje ojciec chłopca, początkowo był w szoku i nie mógł uwierzyć, że to właśnie jego syn spowodował to zdarzenie.

Dzban, który został zniszczony, był typowym przykładem ceramiki z regionu Kanaan, używanym głównie do przechowywania i transportu produktów takich jak wino i oliwa z oliwek. Co więcej, był to jeden z niewielu tego typu eksponatów odnalezionych w stanie nienaruszonym, co czyniło go wyjątkowym znaleziskiem w zbiorach muzeum.

Mimo ogromnej wartości historycznej dzbana, Muzeum Hechta zareagowało w sposób zaskakująco wyrozumiały. W opublikowanym oświadczeniu w mediach społecznościowych, placówka poinformowała, że nie zamierza wyciągać żadnych konsekwencji wobec dziecka i jego rodziny. Co więcej, muzeum zaprosiło rodzinę na kolejną wizytę, pokazując tym samym, że ich priorytetem jest edukacja i umożliwienie bliskiego kontaktu z historią, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia cennych eksponatów.

Zdarzenie to wzbudziło wiele dyskusji na temat sposobu eksponowania tak cennych artefaktów. Założyciel muzeum, Reuben Hecht, miał wizję stworzenia miejsca, gdzie odwiedzający mogą bezpośrednio obcować z historią, bez barier w postaci szklanych gablot czy innych form zabezpieczeń. Chociaż to podejście ma swoje zalety, incydent w Hajfie przypomina, że takie podejście wiąże się również z ryzykiem.

To niezwykłe zdarzenie w Muzeum Hechta skłania do refleksji nad sposobami ochrony naszego dziedzictwa kulturowego, jednocześnie pokazując, jak ważne jest, aby historia była dostępna i zrozumiała nawet dla najmłodszych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReal Madryt pozbywa się piłkarza
Następny artykułŚwięto Wiejskiego Chleba odbędzie się w Wierzchlesiu