Naukowcy odkryli poważną wadę w elektronicznych kluczykach aż prawie 140 modeli samochodów. Dopiero teraz udało im się ogłosić szokujące wyniki swoich badań. Defekt ten ułatwia złodziejom kradzież aut.
Zobacz także:
Jak informuje Daily Mail, setki tysięcy kierowców w Wielkiej Brytanii jest narażonych na stratę swoich samochodów. Eksperci techniczni, Flavio Garcia z Uniwersytetu w Birmingham oraz Baris Ege i Roel Verdult z Uniwersytetu imienia Radbouda w Nijmegen, odkryli poważne błędy w systemach bezpieczeństwa aut. Ich odkrycie wstrzymywał przed ujawnieniem koncern Volkswagen, którego najwięcej samochodów jest narażonych (29 ze 138 modeli dwudziestu sześciu marek).
Naukowcy uważają, że zhakowanie kodów zabezpieczeń w kluczykach samochodowych to dziecięca zabawa dla każdego, kto się na tym zna. Złodziejom pozostanie już jedynie przygotowanie własnego urządzenia emitującego sygnał, które da im dostęp do samochodu.
– To tak jakby twoim hasłem był wyraz ‘hasło’ – tłumaczy Garcia. – Chcemy podkreślić, że to niezwykle ważne dla przemysłu motoryzacyjnego, by zrezygnować z tych słabych szyfrów – mówi. Grupa Volkswagen pozwała uczonych od razu, kiedy dowiedzieli się o publikacji wyników. Zgodzili się jednak, że pewne błędy w systemie istnieją, ale defekt już jest naprawiany.
Problemem jest chip znajdujący się w kluczykach, który otwiera i zamyka drzwi oraz uruchamia silnik samochodu. Klucz z autem wymienia się informacjami bezprzewodowo za pomocą systemu binarnego, co oznacza, że istnieją miliardy możliwości form sygnału cyfrowego. Jednak udowodniono, że wystarczy użyć kluczyka dwukrotnie, by móc zmniejszyć liczbę potencjalnych kodów do zaledwie 200 000. Złodziej będzie wtedy potrzebował około pół godziny, by poradzić sobie z kodem.
Martwić powinni się właściciele aut marek znajdujących się na tej liście: Audi, Buick, Cadillac, Chevrolet, Citroen, Daewoo, Ferrari, Fiat, Honda, Isuzu, Kia, Lancia, Maserati, Opel, Pontiac, Porsche, Seat, Skoda, Volkswagen czy Volvo.
Patryk Bonkiewicz / POLEMI.co.uk
Fot.: Martin Novak / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS