A A+ A++

Gmina Starachowice w ramach projektu „Szlak turystyki postindustrialnej – Żelazne Doliny” chce pozyskać z funduszy europejskich ponad 20 milionów złotych dofinansowania na rozwój turystyki. Pomysłów jest kilka, w tym szlak kajakowy Wąchock – Starachowice – Brody. Zakładany koszt realizacji zadania na odcinku przebiegającym przez Starachowice, to 2 miliony złotych. 

Projekt zakłada zagospodarowanie rzeki Kamiennej oraz zbiornika Pasternik, w oparciu o istniejący potencjał zbiorników wodnych, w celu podniesienia oferty turystyczno-wypoczynkowej dla osób odwiedzających miasto. Planuje się:

• udostępnienie brzegów rzeki w miejscach tego wymagających, budowę przenosek, rozbudowę przystani kajakowej w Gminie Wąchock wraz z infrastrukturą turystyczną, budowę przystani kajakowej kończącej spływ wraz z infrastrukturą w Gminie Starachowice przy zalewie Pasternik wraz z budową punktu widokowego,

• modernizację pętli autobusowej na Grobli, poprzez utwardzenie nawierzchni, montaż wiaty przystankowej wyposażonej w ławki oraz tablice informacyjne. Wybudowany zostanie ciąg pieszy, zamontowane zostaną stojaki na rowery. Modernizacja pętli umożliwi dojazd i zatrzymywanie autobusów, udostępnienie miejsc postojowych dla autobusów, samochodów oraz rowerów, mała architektura (ławki, kosze na śmieci). Parking będzie stanowił nie więcej niż 15% wartości całego projektu.

• budowa tężni solankowej na terenie wokół budynku Parku Kultury,

• wyznaczenie szlaku kajakowego z utworzeniem przystani nad Zalewem Pasternik. Szlak kajakowy będzie kończył się w gminie Brody. Zakup niezbędnego wyposażenia w celu podniesienia oferty turystycznej (m.in. kajaki, kajakomat, żaglówki, rowerki wodne, samochód do transportu kajaków), organizacja miejsc odpoczynku/przystanków kajakowych na rzece Kamiennej. Zakłada się, że właścicielem i zarządzającym sprzętem będzie gmina. Opracowanie regulaminu wraz z cennikiem dot. wypożyczania sprzętu.

• modernizacja budynku nad Zalewem Pasternik (obejmujące instalacje sanitarne wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu) w celu utworzenia punktu informacji turystycznej. Punkt będzie centrum obsługującym szeroko pojętą turystyką w mieście (strona internetowa, aplikacja). Zmodernizowany obiekt będzie stanowił atrakcyjne miejsce widokowe z możliwością usług gastronomicznych i sanitarnych.

Na sesji Rady Miejskiej

– Szlak kajakowy na rzece Kamiennej z utworzeniem przystani nad Zalewem Pasternik. Jak to się ma do ostatnich decyzji Polskiego Związku Wędkarskiego, że woda jest bardzo nieprzyjazna środowisku naturalnemu, że aż zabroniono połowu i zabierania ryb? A z drugiej strony idziemy w kierunku rekreacji. Jak będzie wyglądało pływanie kajakami, po obiekcie, który ma przypiętą „łatę” wody niespełniającej norm? – Pytał na budżetowej sesji Rady Miejskiej radny Sylwester Kwiecień.

– Nie odpowiadam za to, że ktoś wyolbrzymił problem związany z osadami czy ziemią, która jest w pobliżu Pasternika, która została przez kilkadziesiąt lat zanieczyszczona. Mieliśmy akurat wykonane badania, to po prostu te zanieczyszczenia wyszły. Natomiast można korzystać z rowerków, kajaków. Tak samo by było, gdybyśmy zrobili badania na rzece Kamiennej w Brodach czy Wąchocku, to podejrzewam, że podobne zanieczyszczenia wyszłyby w badaniach – odpowiedział prezydent miasta Marek Materek. 

O wszystkich projektach piszemy tutaj [kliknij].

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Lubartowski: terenowe akcje poboru krwi w 2024 r.
Następny artykułCzęść uchodźców chce rozpocząć nowe życie z dala od domu. “Nie wrócimy do Ukrainy”