A A+ A++

Uczniowie drugich klas szkół podstawowych w gminie Kobierzyce z pewnością poczują odpowiedzialność za przyszłość planety i potrzebę troski o środowisko naturalne.

Właśnie rozpoczęli edukację ekologiczną w Akademii H2O – autorskim projekcie edukacyjnym przygotowanym przez wrocławskie wodociągi. Od 2021 roku uczniowie klas drugich we wrocławskich podstawówkach realizują zajęcia Akademii. Program cieszy się popularnością i wkracza do kolejnych miejscowości. W ubiegłym roku do projektu dołączyły gminy: Czernica, Długołęka i Kąty Wrocławskie.

Ambasadorowie Pani Natury

Gminę Kobierzyce zamieszkuje ponad 20 tys. osób w 33 miejscowościach i ich liczba stale rośnie, ponieważ Kobierzyce cieszą się opinią miejsca przyjaznego do życia i dobrze rozwijającego się. I to właśnie dzieci z tej gminy od teraz będą ambasadorami troski o środowisko naturalne i zasoby wody.

Galeria zdjęć

Akademia H2O to odpowiedź MPWiK Wrocław na aktualnie wyznaczone przez państwową politykę oświatową kierunki, odnoszące się do wzmocnienia edukacji ekologicznej w szkołach oraz nastawione na rozwijanie w dzieciach postaw odpowiedzialności za środowisko. Dlatego tym bardziej przełomowe wydaje się być działanie, do którego przystąpiły wrocławskie wodociągi we współpracy z Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego.

Całość jest ściśle powiązana z podstawą programową nauk przyrodniczych dla klas 1-3.

We Wrocławiu nauką w Akademii H2O objętych jest już ponad 13 500 uczniów. Każdy otrzymuje indeks studenta oraz zeszyt ćwiczeń z kartami pracy. W ten sposób ma możliwość samodzielnie zgłębiać tajniki przyrody i wszystkiego, co związane z wodą i ekologią.

Szacunek wobec środowiska

Akademia rozpoczyna się w klasach drugich, ponieważ ich uczniowie czują się w szkole już dużo pewniej niż pierwszoklasiści. Projekt jest przygotowany tak, by szacunku do wody i środowiska uczyć równolegle z nauką czytania, pisania czy liczenia. Wówczas za kilka lat tak samo, jak naturalne będzie dla młodych m.in. czytanie, tak samo oczywiste będzie np. picie kranówki czy minimalizowanie korzystania z plastiku.

Niezwykle cenne jest to, że w programie znalazły się liczne formy angażowania uczniów – karty pracy, filmy i plansze edukacyjne, animacje, doświadczenia, a wszystko to z wodą w roli głównej.

Dziś we Wrocławiu trwa już druga edycja Akademii H2O, a pytania o udostępnienie licencji kolejnym gminom nadal napływają.

Akademia H2O zatacza coraz szersze kręgi! We wrocławskich szkołach wszyscy drugoklasiści już uczą się tego, o czym dzisiaj opowiadamy w Kobierzycach. Dzięki naszemu programowi nauka o wodzie staje się jednocześnie świetną zabawą. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się m.in., jak oszczędzać wodę, jak zapobiegać suszy, czy też jak wygląda proces uzdatniania wody.

Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław

Przystąp do Akademii H2O

Uroczysta inauguracja projektu miała miejsce 12 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich. Na ten dzień uczniowie przygotowali specjalną scenografię i występy. 

Drugoklasiści z entuzjazmem wyczekiwali rozpoczęcie nauki w Akademii.

Umowę licencyjną podpisali Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce, Anna Oleśniewicz, dyrektor finansowy/ prokurent KPWiK Sp. z o.o. oraz Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.


Zobacz również

Niezwykle widoczne było to, że zarówno władzom gminy Kobierzyce, jak i tamtejszemu przedsiębiorstwu wodociągów i kanalizacji zależy na jasnych i uczciwych zasadach postępowania wobec środowiska i zasobów wodnych.

MPWiK udziela bezpłatnych licencji na swój autorski projekt. Wówczas może być realizowany we wszystkich szkołach podstawowych należących do gminy, która podpisała porozumienie o współpracy. Dodatkowo wrocławskie wodociągi pomagają w dostosowaniu treści zajęć do realiów panujących w danej miejscowości, takich jak np. różne sposoby ujmowania i uzdatniania wody czy oczyszczania ścieków.

Szczegółowe informacje o projekcie Akademia H2O.


Źródło: materiały organizatorów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKandydatka na prezydenta Warszawy proponuje “Nowy MDM” przy Marszałkowskiej. Co o mieszkaniach mówią inni kandydaci?
Następny artykułNSA: nieodpłatne testowanie próbek nie podlega VAT