A A+ A++
Delegacja ANS z uczestnikami jednego ze szkoleń

Delegacja Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie pod kierunkiem zastępcy prezydenta tej uczelni Doroty Stefanek-Langham oraz z Moniką Wróbel – kierownikiem działu zagranicznego AWP i dr n. o zdr. Michałem Wieczorkiem – dyrektorem Centrum Symulacji Medycznej, odwiedziła trzy partnerskie uczelnie w Afryce. Podczas dwutygodniowego pobytu przedstawiciele ANS przeprowadzili serię kilkunastu szkoleń i wykładów dla studentów oraz pracowników tamtejszych uczelni oraz rozmawiali o dalszej współpracy.

– Przeprowadziliśmy między innymi warsztaty z zakresu Stop The Bleed dla ponad 500 osób. Głównie objętych został nimi lokalny personel medyczny, ale też grupa wspomnianych studentów kierunków medycznych i wykładowców m.in. z Mount Kenya University, Mount Kenya University Rwanda, University of Zmibabwe. Stop The Bleed to szkolenie medyczne certyfikowane m.in. przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgiczne. Jego celem jest budowanie bezpieczeństwa publicznego, poprzez lepsze przygotowanie społeczeństwa do ratowania życia w sytuacji krwotoków zewnętrznych. Uświadomienie podstawowych działań, mających na celu powstrzymanie głównych czynników zagrażających życiu, które mogą wystąpić w wyniku codziennych sytuacji kryzysowych, katastrof naturalnych oraz tych spowodowanych przez człowieka – mówi dr n. o zdr. Michał Wieczorek.

Zastępca prezydenta Akademii Wincentego Pola, Dorota Stefanek-Langham podkreśla, że była to pierwsza, pionierska, unikatowa akcja przeprowadzona przez polską uczelnię w Afryce.

– Dotąd żadna z uczelni z naszego kraju nie prowadziła takich działań na tym kontynencie. Nieodpłatne szkolenia w zakresie hamowania krwotoków dla medyków, ale także potencjalnych kandydatów na studia przeprowadziliśmy w ponad 10 lokalizacjach – mówi Dorota Stefanek-Langham i przypomina, że od 2014 roku do Akademii Wincentego Pola (do października ubiegłego roku funkcjonującej jako Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola) trafia bardzo dużo studentów z Afryki. – Nie chcemy tylko rekrutować, być postrzegani jako uczelnia, która zabiera młodych do Europy. Chcemy coś od siebie dać tym społecznościom i najzwyczajniej pomóc – dodaje.

Przedstawiciele ANS w tym roku jeszcze wybiorą się do Afryki. W listopadzie wezmą udział w konferencji organizowanej przez Kenijską Radę Techników Medycyny Ratunkowej. Przypomnijmy, o czym już informowaliśmy na łamach tygodnika, że lubelska uczelnia dzięki uruchomieniu w ubiegłym roku nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznej przymierza się do otwarcia kolejnego, po fizjoterapii i pielęgniarstwie kierunku medycznego – ratownictwa.

BS

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Niepokalanowie powierzą nasz kraj Maryi
Następny artykułBiskupiec. Policyjny pościg za podejrzewanym o zabójstwo. 21-latek zatrzymany