A A+ A++

Nasza uczelnia (jednostka finansów publicznych) otrzymała od kontrahenta fakturę za udział w szkoleniu online dla pracowników Działu Rekrutacji oraz Działu Nowych Mediów. Szkolenie dotyczyło obsługi systemu internetowej rekrutacji cudzoziemców. Swoim zakresem obejmowało m.in. sposób konfiguracji systemu. W ramach szkolenia zaprezentowano również praktyczne wykorzystanie modułu marketingowego umożliwiającego usprawnienie działań promocyjnych podejmowanych przez naszą uczelnię. System internetowy nabyliśmy w 2020 r. Obecnie co roku płacimy licencję za możliwość używania systemu (i jego aktualizacje lub nowe moduły). Zamówiliśmy także usługę szkolenia z obsługi monitora i jego oprogramowania, w którym wezmą udział wybrani pracownicy uczelni (monitor to skomplikowana aparatura wspomagająca urządzenia medyczne; został nabyty w odrębnym postępowaniu w ramach zamówień publicznych).

Jaką stawkę podatku sprzedawcy powinni zastosować na wystawianych na naszą rzecz fakturach? Czy można uznać, że mamy do czynienia z usługą tzw. kształceniem zawodowego i sprzedawca może zastosować zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT (finanse uczelni to środki publiczne)? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26 (czyli – w uproszczeniu – inne niż realizowane przez placówki systemu oświaty i szkolnictwa wyższego) finansowane w całości ze środków publicznych.

Czytaj więcej

W opisanych przypadkach konieczne jest rozstrzygnięcie czy oferowane przez sprzedawców szkolenia (de facto szkolenia produktowe, których celem jest poznanie działania towaru – monitora lub systemu internetowego) są usługą kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Sam fakt finansowania świadczenia ze środków publicznych jest bowiem bezsporny.

Związek z branżą lub zawodem

W myśl art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania nie ma w tym przypadku znaczenia.

W mojej opinii trudno przyjąć, że szkolenie z zasad działania konkretnego produktu (tut. monitora interaktywnego wraz z oprogramowaniem czy też nabytego systemu internetowego) stanowiło nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem albo mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Znajomość obsługi tego typu sprzętu czy oprogramowania nie stanowi elementu koniecznego do uzyskania uprawnień w zakresie jakiegokolwiek zawodu. Nie jest to również jeden z koniecznych elementów związanych z podnoszeniem kalifikacji branżowych.

Zaprezentowanie sprzętu

W opisanych przypadkach nie mamy do czynienia ze szkoleniem w klasycznym tego słowa znaczeniu. Jest to tzw. szkolenie produktowe. Uczenia nabyła towar oraz oprogramowanie od tych samych sprzedawców, od których obecnie nabywa szkolenie. Na bieżąco będzie z niego korzystać. Obecnie nabywa dodatkową odpłatną usługę, na podstawie której sprzedawca zaprezentuje pracownikom uczelni w jaki sposób korzystać z monitora czy oprogramowania (jak najlepiej wykorzystać jego funkcje, moduły etc.).

Mamy tutaj do czynienia nie tyle z przyuczeniem do zawodu czy elementów zawodu, co z pokazaniem przez sprzedawcę towaru/usługi jak optymalnie wykorzystywać jego funkcje. Sprzedawca pokazuje w jaki sposób, przy użyciu jakich parametrów najlepiej wykorzystać wszystkie funkcje jakie oferuje sprzedany uprzednio produkt. Celem szkolenia jest nie tyle podniesienie kompetencji zawodowych pracowników uczelni, co pokazanie zakresu funkcji sprzedanego sprzętu. Jest … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWciąż trwają zapisy na bieg dla Juleczki
Następny artykułEkspert zapowiada: Ogromne zmiany na froncie