A A+ A++

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzili szkolenie dla personelu Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie w powiecie wieluńskim z zakresu walki z wirusem SARS-CoV-2. Jest to już 5 szkolenie o charakterze edukacyjnym zorganizowane przez łódzkich Terytorialsów dla personelu lokalnych DPS-ów. 13 maja zorganizowano szkolenie dla personelu DPS w Skrzynnie dotyczące zagadnień związanych z SARS-CoV-2 i Covid-19.

Całość poprowadziła kpr. Marta Adamów, kwalifikowany medyk i żołnierz 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uwagi dotyczące działania łódzkiej Brygady w ramach pandemii przekazał Szef Sztabu 9ŁBOT ppłk Dariusz Ostrowski.

Podczas szkolenia przekazano podstawowe informacje dotyczące wirusa, jak się przed nim zabezpieczać oraz jak korzystać ze środków ochrony osobistej. Zaprezentowano osobiste wyposażenie zabezpieczające, w tym kombinezony, maski i przyłbice ochronne. Kpr. Adamów zwróciła uwagę na stosowanie środków zapobiegawczych, metody dezynfekcji i sposoby kontroli zakażenia. Szkolenie miało charakter edukacyjny i warsztatowy, aby podnieść kwalifikacje personelu Domu Pomocy Społecznej w zakresie ograniczania skutków rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i opieki nad pacjentem chorym na Covid-19. 

Jak mówi dyrektor placówki Pani Emilia Łaniewska – Bardzo się cieszę, że moi pracownicy mogli uczestniczyć w tak profesjonalnie przeprowadzonym szkoleniu. Wobec zagrożeń związanych z koronawirusem taka wiedza jest bardzo wskazana.

– Wszystko, aby zagwarantować bezpieczeństwo pracownikom i podopiecznym. – Tego typu działania z naszej strony wpisują się w zadania określone decyzją MON Zespołom Interwencji Kryzysowej i są przez nas realizowane w DPS na terenie województwa łódzkiego. – dodaje mjr Arkadiusz Rubajczyk Oficer Prasowy 9ŁBOT.

Ww. szkolenia są realizowane w ramach operacji „Odporna Wiosna” w celu wsparcia Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wojewodów w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych związanych z zagrożeniem zdrowia i życia w Domach Pomocy Społecznej.

Brygady obrony terytorialnej w całej Polsce nawiązały kontakt ze wszystkimi Domami Pomocy Społecznej. Do tej pory bezpośrednie wsparcie zostało udzielone kilkudziesięciu placówkom. Pomoc DPS realizowana jest również przez jednostki podległe Dowódcy Generalnemu RSZ i Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Udzielane wsparcie obejmuje min. dostawy żywności i środków ochrony osobistej, kontrolę sanitarną, ewakuację medyczną personelu i pensjonariuszy, wsparcie logistyczne, pobieranie wymazów czy też przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych. 

***

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. 

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzed nami kolejny majowy weekend. Stosujmy się do zasad i obostrzeń, dbajmy o zdrowie nasze i naszych najbliższych
Następny artykułKiedy uczniowie wrócą do szkoły? Kiedy koniec e-lekcji?