A A+ A++

Kryzys związany z uchodźcami w Polsce będzie narastał. Nie znaczy to jednak, że w fali uchodźców nie powinniśmy widzieć szans dla Polski. Coraz częściej zaczynają zauważać je samorządowcy. Zwracają uwagę na konieczność działań o charakterze systemowym. Napływ osób z Ukrainy, z których wielu domy zostały zniszczone i nie mają dokąd wracać może być “zastrzykiem” dla naszego rynku pracy. Potrzebny jest efekty system szkoleń i działań aktywizujących. Pisze o o tym Arkadiusz Gajewski w swojej interpelacji do władz sejmiku województwa łódzkiego.

– Narastający kryzys związany z wojną za naszą wschodnią granicą zmusza nas do podjęcia wielkich wyzwań o skali dotychczas nie znanej. Mówi się szeroko o uchodźcach z Ukrainy, którzy być może w liczbie nawet ponad 2 mln osób przybyli i nadal przybywają do Polski. Ten stan zmusza nas do podjęcia nadzwyczajnych kroków. Agresja Federacji Rosyjskiej na tereny niepodległego Państwa Ukrainy, po kilku tygodniach walk, rokuje jako długotrwałe zjawisko, które potrwa od kilku miesięcy do nawet kolejnych kilku lat.  Ogromna fala uchodźców stanowi wyzwanie, niesie ze sobą ogromne napięcia i zagrożenia społeczne oraz gospodarcze, ale i niesie ze sobą potencjalne korzyści. W przypadku regionów takich jak województwo łódzkie, w którym zjawisko depopulacji ma charakter trwały i nasilony, to aspekt uchodźców nabiera dodatkowo barwy nadziei. Nadzieja ta związana jest z tym, że jakaś część z dzisiejszych uchodźców może w przyszłości podjąć pracę i trwale związać się z naszym regionem – pisze Gajewski

Radny przypomina, że Unia Europejska przeznaczyła znaczne zasoby, aby pomóc państwom i regionom radzić sobie ze społeczno-gospodarczymi skutkami pandemii  przygotować się na ekologiczne, cyfrowe ożywienie gospodarcze. Inicjatywa Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) i pomocy na rzecz naprawy gospodarczej  terytoriów Europy (REACT-UE) zapewnia środki finansowe na tworzenie i zachowanie miejsc pracy, rozwój edukacji i umiejętności oraz włączenia społecznego osób w trudnej sytuacji .

Zdaniem Gajewskiego dotychczasowe plany i koncepcje należy zrewidować i przebudować w związku z atakiem Rosji na Ukrainę i nowym zjawiskiem, jakim są miliony uchodźców w UE, w tym przede wszystkim Polsce i Regionie Łódzkim. EFS+ stanowi rozszerzenie i kontynuację  zdolności do finansowania projektów w ramach wszystkich zasad Europejskiego filaru praw socjalnych. REACT-EU skoncentruje się na wspieraniu EFS+ w osiąganiu celów naprawy poprzez m.in. rozpowszechnianie zasobów.

– Europejski Fundusz Społeczny (EFS) korzysta z dodatkowych zasobów zapewnianych przez REACT-EU. Planuje się działania w  ramach EFS, aby pomóc osobom poszukującym pracy i zachować miejsca pracy istniejące, rozwijać edukację i umiejętności oraz promować włączenie społeczne osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Uzupełnienie środków z EFS+ będzie miało kluczowe znaczenie z punktu widzenia zwiększenia dostępu do zatrudnienia dla osób dotkniętych kryzysem  i znajduje odzwierciedlenie w milionach zainwestowanych w zapewnienie dalszego rozwoju naszego rynku pracy w ramach ożywienia – wyjaśnia 

Samorządowiec dodaje też, że województwo łódzkie powinno podjąć natychmiast rozmowy z Komisją Europejską w zakresie przebudowy EFS+ na rzecz naprawy (REACT-UE) poprzez uwzględnienie środków na asymilację w Polsce i innych krajach UE, wejście na lokalne rynki pracy przynajmniej części uchodźców z Ukrainy.   

Podkreśla, że powinniśmy mieć świadomość, że po okresie zrywów serca i oddolnej, spontanicznej pomocy dla uchodźców z Ukrainy z czasem ze zjawiskiem 2-3 mln uchodźców muszą zmierzyć się i zapanować, starając się skupiać na potencjalnych korzyściach z tego zjawiska, struktury polskiego Państwa. Polska aby udźwignąć ten ogromny ciężar musi otrzymać potężną pomoc z Unii Europejskiej i to pomoc długofalową.  

– Nie ma na co czekać, należy jak najszybciej przystąpić  do rozmów .  Obecna fala uchodźców może odnaleźć się w Polsce i na rynku pracy o ile otrzyma wsparcie językowe i  ambitne i szeroko zakrojone programy szkoleń zawodowych (o ile wyjdzie im naprzeciw aktywna oferta od strony służb zatrudnienia). Bez szybkich i niezbędnych zmian w EFS+ niewiele zdziałamy. – dodaje

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWraca IV liga [ Sport ]
Następny artykułPo zimowej przerwie wraca Tymex Liga Okręgowa!