Szkoła Podstawowa nr 27 ma dla swoich uczniów „Zaczarowany Ogródek”. Został otwarty w minionym tygodniu jako kolejna innowacja pedagogiczna dla wspomagania plenerowych lekcji. Dzięki temu dzieci będą mogły nabyć umiejętności, których nie da się zdobyć w klasie, za pomocą podręcznika czy internetu. Pomysł przybliża Kamila Janowska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w częstochowskiej podstawówce przy ul. Rozdolnej.
Kamila Janowska: Innowacja ta adresowana jest zwłaszcza do uczniów klas 1-3, ale także do całej społeczności szkolnej. To żywa pracownia, w której uczniowie mogą prowadzić ciekawe badania, eksperymenty oraz obserwacje. Mają zapewniony kontakt z przyrodą, jakiego nie zastąpi nawet najlepiej wyposażona pracownia szkolna. Głównym założeniem innowacji było wykorzystywanie terenów zielonych wokół szkoły na stworzenie ogródka warzywnego, sadu owocowego oraz miejsca do wypoczynku. Celem głównym było poszerzenie wiedzy przyrodniczej poprzez bezpośredni kontakt i praktyczne działanie.
„Zaczarowany ogródek” przyda się też jako miejsce rekreacji w cieplejsze miesiące nauki. To miejsce do obcowania z fauną i florą, dla dzieci z Częstochowy prace ogrodnicze okazały się też niezłą zabawą.
Najbardziej lubiłam, kiedy sadziliśmy drzewka, to był taki pierwszy nasz krok. Potem dekorowaliśmy kamykami wokół tych drzew i jeszcze pielęgnowaliśmy i podlewaliśmy rośliny.
Mówią uczniowie którzy już korzystali z plenerowej, przyszkolnej pracowni. Jak dodaje dyrektorka SP27 Sylwia Szczygłowska, szkolny ogródek daje wiele możliwości, nie tylko wzbogacenia czy urozmaicenia zajęć.
Sylwia Szczygłowska: Ta przestrzeń jest bardzo atrakcyjna. Piękne siedziska, jest to miejsce związane z prowadzeniem doświadczeń przyrodniczych. Uczniowie mają możliwość poznawania nie tylko rodzajów warzyw i owoców. Sami też zbierają je i uczą się tego, w jaki sposób pielęgnować to, co w naszym ogrodzie rośnie. Na tym polegają między innymi działania innowacyjne, aby kształtować i rozwijać to, czego nie da się zrobić z pomocą książki.
„Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszych wspólnych działań innowacyjnych, również międzyszkolnych”, dodaje Sylwia Szczygłowska, dyrektor podstawówki miejskiej z dzielnicy Mirów.
Czytaj także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS